Co słychać w bibliotece?

"Życie bez czytania jest niebezpieczne, trzeba zadowolić się wówczas samym życiem..." powiada francuski pisarz, eseista, poeta i autor piosenek - Michel Houellebecq.

Biblioteka szkolna jak co roku, również i w tym podjęła szereg działań, by zwrócić uwagę na rolę książki i czytania w życiu, zwłaszcza młodego człowieka. Z wiadomych względów wiele zaplanowanych imprez i akcji czeka na możliwość realizacji. Niektóre udało się przeprowadzić. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w Narodowe Czytanie - ogólnopolską akcję, mającą na celu przede wszystkim popularyzację czytelnictwa i zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury. W poniedziałek 7 września 2020 r. uczennice należące do grupy teatralnej "Na Fali" zaprezentowały fragment "Balladyny" J. Słowackiego - dzieła wybranego do tegorocznej edycji tego narodowego przedsięwzięcia. Wystąpiły: Antonina Olejnik, Aleksandra Piechocka, Weronika Przybył, Joanna Ratajczyk i Martyna Jurkowska, wcielając się w role Filona, Balladyny, , wdowy, żołnierza, kanclerza. Prezentacja tekstu odbyła się przez radiowęzeł. W ten sposób cała społeczność szkolna miała możliwość symbolicznego uczestniczenia w Narodowym Czytaniu.

W październiku - Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych przeprowadzana była w klasach 1-8 SP akcja czytelnicza "Czytamy 10 minut dziennie - codziennie". W każdej klasie podczas jednej z lekcji codziennie czytany był na głos fragment wybranej przez wychowawcę lub uczniów książki. W październiku został też podsumowany Konkurs na Najładniejszy Dzienniczek Lektur dla uczniów klas trzecich. Wzięło w nim udział 34 trzecioklasistów. Jury przyznało 7 nagród i 12 wyróżnień. Nagrody: Wiktor Bogdański, Lena Rozmiarek, Laura Gościańska, Maria Bezwierzchna, Laura Zygmaniak, Nikodem Chudy, Antoni Andrzejewski. Wyróżnienia: Maria Przybylska, Bartosz Adamańczyk, Franciszek Olejniczak, Olaf Olejnik, Mateusz Bujak, Mateusz Bujak, Barbara Starosolska, Filip Szczepaniak, Dominika Wozińska, Karina Fórmanowska, Mateusz Kmieć, Olivier Nowacki. Jak co roku ogłoszony został Konkurs Pięknego Czytania, który ma na celu przede wszystkim zachęcenie do starannego, pięknego czytania. Etap klasowy przeprowadziły polonistki, w wyniku którego do finału zakwalifikowało się 32 uczniów z klas 4-6. Finał odbędzie się w grudniu w innej niż dotychczas formie. Uczniowie w domu przygotowują wybrane teksty, nagrywają film podczas czytania i przesyłają nagranie do biblioteki. Następnie komisja oceni przesłany materiał i wybierze mistrza pięknego czytania z klas: 4, 5, 6, 7 i 8.

W listopadzie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zaplanowano konkurs plastyczny "Mój przyjaciel Miś" dla uczniów kl. 1-3. Niestety w związku z przejściem uczniów na zdalne nauczanie, udało się przeprowadzić ten konkurs tylko w dwóch klasach: 2d i 3a. Spośród 35 uczestników nagrody otrzymują: Aleksandra Musielak, Patrycja Chuda, Maria Przybylska, Julia Piotrowiak i Jan Szpurka. Wyróżnienia: Amelia Majchrzak, Józef Gorynia, Antoni Huchrak, Zofia Ciesielska, Franciszek Rosik i Bartosz Łuczak. Kolejny konkurs, który zainicjowała biblioteka szkolna (we współpracy z nauczycielami plastyki) to Konkurs na Najładniejszą Zakładkę do Książki dla uczniów kl. 4-8 SP. Wśród 39 uczestników nagrody przyznano: Kornelii Śląskiej, Monice Nowak, Vanessie Szczepaniak oraz Karolowi Smektale. Wyróżniono ponadto 13 uczniów. Są to: Izabela Toporowicz, Kacper Borowczyk, Tomasz Bąk, Wiktoria Ratajczak, Maria Rejek, Zuzaznna Przybylak, Emilia Nowak, Nikola Bartkowiak, Emilia Poprawska, Amelia Balcerek, Zofia Mikołajczak, Zofia Nowacka, Aleksandra Piechocka. Prace konkursowe były bardzo ciekawe, oryginalne, wykonane różnymi technikami, z wykorzystaniem całej gamy materiałów: m.in. papieru kolorowego, plasteliny, wełny, filcu, tektury, deseczki, ozdabiane liśćmi, brokatem, , koralikami, wstążkami.

Pomimo trudności związanych z ograniczeniami epidemicznymi, uczniowie i nauczyciele mają możliwość wypożyczania książek z biblioteki, po uprzednim zamówieniu mailowym u bibliotekarek. Zamówienia realizowane są na bieżąco. Zamówione książki można odbierać w sekretariacie lub u pana woźnego w godzinach pracy szkoły (7.00- 14.00). Zachęcamy także do korzystania z katalogu, kopiując i wklejając link: m003518.molnet.mol.pl , należy wybrać interesujące książki, a następnie zamówić je mailowo.

Zatem czytajmy, podarujmy książki pod choinkę swoim bliskim i "Bądźmy dobrej myśli, bo po co być złej", podpowiada Stanisław Lem.

Attachments:
Download this file (miś.JPG)miś.JPG[ ]146 kB
Download this file (narodowe czytanie.jpeg)narodowe czytanie.jpeg[ ]79 kB
Download this file (zakładki 2.jpg)zakładki 2.jpg[ ]178 kB
Download this file (zakładki 3.jpg)zakładki 3.jpg[ ]742 kB
Download this file (zakładki1.jpg)zakładki1.jpg[ ]677 kB

“Godali” mimo pandemii

W niedzielę 22 listopada 2020 r. odbyła się kolejna edycja Konkursu Gwary “Mówimy Gwarą” w Bukówcu Górnym. Nie mogło zabraknąć tam przedstawicieli grupy teatralnej “Na Fali”, którzy gwarę popularyzują i pielęgnują od wielu lat. Ze względu na obecną sytuację w kraju, liczne obostrzenia i ryzyko zachorowań, niemożliwym stało się przeprowadzenie konkursu według dotychczasowych zasad. Organizatorzy pokazali, że “chcieć to móc” i że pandemia nie jest im straszna. Dostosowali formułę konkursu do możliwości. Każdy uczestnik przyjeżdżał do bukówieckiego Domu Kultury na określoną godzinę, zachowując reżim sanitarny. Tam nagrywano jego występ. W ten sposób udało się zgromadzić materiał, który po zmontowaniu trafił do jurorów. Ci ostatni w niedzielę 29 listopada ogłosili wyczekiwany werdykt. Ocenili 19 uczestników XXIV Konkursu Gwary w czterech kategoriach: Szczawiki, Szaranki, Młode Wróble i Stare Wróble. Do poszczególnych kategorii uczestnicy kwalifikowani są na podstawie tego, ile razy brali udział w konkursie i jakie miejsca zajmowali w poprzednich latach. Gminę Krobia godnie reprezentowało 7 uczestniczek , które “ jak co roku tak i latoś godały jak najęte”. Wystąpiło 5 uczennic naszej szkoły oraz 2 absolwentki, związane nadal z grupą “Na Fali”.

W kategorii Stare Wróble I miejsce zajęła Jagna Knapp, a II miejsce - Zuzanna Dolata. W kategorii Młode Wróble II miejsce wywalczyła Emilia Nowak, a na III miejscu ex aequo uplasowały się Joanna Ratajczyk i Maja Włodarczyk. Z kolei w kategorii Szaranki Monika Nowak zajęła II miejsce. O bardzo udanym debiucie może mówić najmłodsza uczestniczka - drugoklasistka Alicja Włodarczyk, która w kategorii Szczawiki zajęła najwyższe miejsce na podium. Zaprezentowany przez Alicję tekst był adaptacją przerobionego na gwarę wiersza J. Tuwima. Autorką pozostałych sześciu tekstów gwarowych jest opiekunka grupy - Magdalena Andrzejewska. Każdy z uczestników po nagraniu obdarowany został pyszną pizzą. Zabrakło jedynie żywiołowo reagującej widowni i skocznych dźwięków kapeli, która co roku dodatkowo wzbogacała atmosferę niezwykłych spotkań miłośników, odchodzącego do lamusa dziedzictwa , jakim jest mowa naszych przodków. Wyrazy uznania dla organizatorów za wytrwałość w popularyzowaniu gwary, tradycji, dorobku minionych pokoleń oraz za trud włożony w realizację tegorocznej edycji konkursu, pomimo ogromnych trudności. Z wiadomych względów z tygodnia na tydzień odwoływane były kolejne konkursy na różnych szczeblach, do których przygotowywali się uczniowie.

Zdaje się, że organizatorzy z Bukówca za dewizę przyjęli słowa Wojciecha Młynarskiego: "Róbmy swoje! Póki jeszcze ciut się chce. Róbmy swoje! Może to coś da. Kto wie? Róbmy swoje! Póki...".

Attachments:
Download this file (IMG_6951.jpg)IMG_6951.jpg[ ]2885 kB
Download this file (IMG_6952.jpg)IMG_6952.jpg[ ]2097 kB
Download this file (IMG_6960.jpg)IMG_6960.jpg[ ]3440 kB
Download this file (IMG_6962.jpg)IMG_6962.jpg[ ]1813 kB
Download this file (IMG_6966.jpg)IMG_6966.jpg[ ]2453 kB
Download this file (IMG_6968.jpg)IMG_6968.jpg[ ]1927 kB

 

102. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

11.11.2020 rok 

 

W 1918 roku odrodziła się Rzeczpospolita Polska. Jej granice nie ustaliły się jednak od razu. Powstania wielkopolskie, śląskie, wojna polsko-bolszewicka, zmagania plebiscytowe na Śląsku, Warmii, Mazurach i Powiślu świadczą, że niełatwe były początki niepodległego Państwa w XX wieku. Jednakże po 123 latach podziału między trzech zaborców Polska znów istniała. Pomimo usilnych starań zaborców dążących do wyniszczenia narodu polskiego, jego języka, tradycji, historii, przez wszystkie te lata nie udało się zniszczyć polskiego ducha. Niezłomna wola dawała swój wyraz w kolejnych powstaniach dążących do najwyższego wspólnego dobra – wolnej Ojczyzny. Dzięki niegasnącej wierze, odwadze i wierności naszych przodków, wobec własnej tradycji udało się wywalczyć niepodległość.

Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę – cenę życia.

Cześć ich pamięci...

Co roku odbywały się liczne wydarzenia w całym kraju dzięki, którym cieszyliśmy się z odzyskanej Niepodległości. Dzisiaj w dobie światowej pandemii, przeżywamy to wielkie święto Polaków skromniej i spokojnej, bez spotkań, przemówień, śpiewu chórów, orkiestry, pocztów sztandarowych, rekonstrukcji wydarzeń, jednak nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku pamięci i przekazywania potomnym wiedzy o tamtych czasach, o tych Wielkich i Nieznanych Polakach, dzięki którym dzisiaj 11 listopada, możemy cieszyć się upragnioną wolnością. 

Plan dowozów uczniów klas I-III od 26 października 2020 r. w załączeniu.

    

   
Odsłon artykułów:
1454931