Światowy  Dzień Pszczół

 Dnia 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Dzień ten ustanowiony został przez ONZ w 2013 roku z inicjatywy Słowenii. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych jakże pożytecznych dla nas ludzi  owadów. 

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile zawdzięczamy pszczołom. Większość z nas na pytanie :co nam dają  pszczoły? wymienia zaledwie miód i pyłek. 

Tymczasem nasza wdzięczność powinna być znacznie większa. Tak naprawdę to zawdzięczamy im poranną kawę, dżem malinowy, herbatę z cytryną, sok jabłkowy, jabłecznik, lody truskawkowe, a nawet kapuśniak, ogórkową czy grochówkę.

Te małe, pracowite stworzenia codziennie zapylają około 80 % roślin na świecie, a tym samym pracują dla nas ludzi, abyśmy mieli co jeść.

Zgodnie ze słowami Einsteina, kiedy znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną jeszcze tylko cztery lata życia!!!


 Dlatego chrońmy je oraz stwórzmy korzystne warunki, aby mogły bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Tego właśnie uczyli się uczniowie klasy 1a i c oraz 2c podczas zajęć 20 maja br.

Dzieci dowiedziały  się jak wygląda życie pszczół w ulu, jakie jest ich znaczenie, jakie są zagrożenia oraz co my ludzie możemy zrobić, aby pomóc tym jakże pożytecznym owadom. Z dużym zaangażowaniem pracowały w grupach wykonując różne prace plastyczne : pszczółki, plastry miodu, ule. 

Dzięki uprzejmości pasieki “Miód Wasiaka” dzieci miały okazję zobaczyć prawdziwy ul, strój i narzędzia jakimi posługuje się  pszczelarz. 

Teraz już wiedzą, że los tych owadów zależy głównie od nas, że warto zadbać o środowisko wokół nas, a pszczoły i przyroda na pewno nam się odwdzięczą. 

 

Chrońmy pszczoły! Pamiętajmy o pszczołach, nie tylko z okazji święta tych pracowitych stworzeń, ale także każdego dnia!

 

 Attachments:
Download this file (1.jpg)1.jpg[ ]175 kB
Download this file (2.jpg)2.jpg[ ]180 kB
Download this file (3.jpg)3.jpg[ ]173 kB
Download this file (4.jpg)4.jpg[ ]108 kB
Download this file (5.jpg)5.jpg[ ]175 kB
Download this file (6.jpg)6.jpg[ ]401 kB
Download this file (7.jpg)7.jpg[ ]151 kB
Download this file (8.jpg)8.jpg[ ]115 kB
Download this file (9.png)9.png[ ]701 kB

Plan dowozów i odwozów uczniów od dnia 31 maja 2021 r.

Dnia 31 maja 2021 r. (poniedziałek) wszyscy uczniowie wracają do szkoły. Od tego dnia zmienia się plan dowozów i odwozów uczniów.

 

Plan dowozów i odwozów uczniów od dnia 31 maja 2021 r. w załączeniu.

Ogólnopolski sukces naszych uczennic

Dnia 19 maja 2021 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Kto Ty jesteś, człowieku?” w Nowym Folwarku pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Collegium Wratislaviense, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Teatru Rozrywki w Chorzowie. Ze względu na pandemiczną sytuację uczestnicy nie mogli prezentować przygotowanych utworów na żywo. Jury zakwalifikowało do udziału 45 nagrań uczniów z różnych stron Polski i dokonało ich oceny w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 4-6 oraz kl. 7-8 i szkoły ponadpodstawowe. Naszą szkołę i gminę godnie reprezentowały dwie uczennice, związane od lat z grupą teatralną „Na Fali”. W drugiej z wymienionych kategorii Antonina Olejnik zajęła I miejsce, a Zofia Selwod zdobyła nagrodę specjalną. Jurorzy telefonicznie kontaktowali się z opiekunami, odczytując protokół i uzasadniając werdykt. Podkreślono przede wszystkim właściwy dobór utworów, zgodnie z tematem oraz dojrzałą i świadomą emocjonalnie ich prezentację. Dziewczynom należą się ogromne brawa.

Attachments:
Download this file (20210616_101333.jpg)20210616_101333.jpg[ ]3229 kB
Download this file (20210616_101541.jpg)20210616_101541.jpg[ ]3217 kB
Download this file (Recytatorski statuetka.jpg)Recytatorski statuetka.jpg[ ]503 kB

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK – 8 MAJA

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek klasa 2c przygotowała niespodziankę dla naszych pań bibliotekarek: p. Justyny i p. Magdy. Uczniowie przygotowali laurki, zaśpiewali paniom „100 lat” i wręczyli po kwiatku. Panie były zaskoczone i wzruszone niespodzianką przygotowaną przez uczniów i wychowawcę. Dziękujemy pani Justynie i pani Magdzie za serce, które wkładają w swoją pracę. Życzymy samych radosnych chwil oraz satysfakcji i radości z wykonywanej pracy!

"Sleeveface - Ubierz się w książkę"

W marcu biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny pod hasłem "Sleeveface - Ubierz się w książkę", przeznaczony dla uczniów klas 4-8 oraz dla nauczycieli. Zadanie konkursowe polegało na wyszukaniu w domowych biblioteczkach książki, której okładkę uda się precyzyjnie zestawić z twarzą lub inną częścią ciała, by tworzyły złudzenie spójnej całości. Następnie należało poprosić kogoś o wykonanie zdjęcia i przesłać je do biblioteki. Konkurs został ogłoszony z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Miał na celu przede wszystkim zaakcentowanie, że książka wciąż nam towarzyszy i że nadal może być fantastycznym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Ponadto była to też okazja, by zainspirować uczestników do wykonania czegoś nowego, innego, pobudzić ich kreatywność czy może po prostu oderwać od nauki zdalnej. W konkursie wzięło udział 18 uczniów oraz 6 nauczycieli. Wszyscy przesłali bardzo ciekawe prace. Należą im się wielkie brawa za oryginalne pomysły, aranżację tła ( zdjęcia wykonano w plenerze lub w pomieszczeniu) i zaangażowanie. 8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotek i Bibliotekarza. Tego dnia komisja konkursowa dokonała oceny prac, przyznając 18 naród i 6 wyróżnień.

Nagrody: Nikodem Kaniewski , Maksymilian Kasprzak, Lena Kreczmer, Maria Kubiak, Marcel Majewski, Maja Maślankowska, Emilia Nowak, Monika Nowak, Antonina Olejnik, Wiktor Paszkier, Emilia Poprawska, Maja Włodarczyk

Wyróżnienia: Mikołaj Andrzejczak, Wiktoria Kokocińska, Wiktor Łabędzki, Michał Nawotka, Aleksandra Piechocka, Tomasz Sikorski.

Nagrody - nauczyciele: Agata Bryl, Angelika Kasprzak, Małgorzata Kasprzak, Dariusz Kreczmer, Katarzyna Płaczek- Kowalska, Sylwia Wałkiewicz.

Prace konkursowe można podziwiać na wystawie w holu szkoły. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców zostaną wręczone w czerwcu, po powrocie uczniów do szkoły. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspólną zabawę z KSIĄŻKĄ w roli głównej!!!

Jak zawsze zachęcamy do czytania książek. Jednym z patronów 2021 r. jest Stanisław Lem. Może warto przywołać jego słowa odnośnie czytania:

" Książką można czytelnikowi głowę, owszem przemeblować o tyle, o ile  jakieś meble już w niej przed lekturą stały". Zatem czytajmy i "meblujmy" nasze głowy... z głową.

Attachments:
Download this file (IMG_6942 (1).jpg)IMG_6942 (1).jpg[ ]2079 kB
Download this file (IMG_6943 (2).jpg)IMG_6943 (2).jpg[ ]1990 kB
Download this file (IMG_6944 (1).jpg)IMG_6944 (1).jpg[ ]2164 kB
Download this file (IMG_6945.jpg)IMG_6945.jpg[ ]2046 kBOdsłon artykułów:
1531728