Aktualności

Z życia grup teatralnych…

 
Dla grup teatralnych: „Na Fali” i „Na Fali-Junior” zaplanowane zostały następujące zadania do realizacji w bieżącym roku szkolnym 2011/12 (oprócz stałych punktów programu edukacji teatralnej):
•kontynuacja działalności mającej na celu popularyzowanie gwary wielkopolskiej podczas uroczystości szkolnych i środowiskowych (cały rok)
•przygotowanie programu z okazji Świąt Bożego Narodzenia (listopad-grudzień)
oraz z okazji Święta Patrona Szkoły (kwiecień-maj)
•przygotowanie spektaklu dyplomowego pt: „Baśń o Grającym Imbryku” i zaprezentowanie go na scenie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (wrzesień-luty) oraz    w Gminnym Ośrodku Kultury w Krobi (marzec-kwiecień)

 
Dnia 11 września 2011 r. uczennice, należące do grupy „Na Fali”, uświetniły występem gwarowym inscenizację wesela biskupińskiego, prezentowaną w ramach Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie. W przejaskrawionym świetle poopowiadały o przykładowych relacjach na linii: teściowa-zięć, rozbawiając licznie zgromadzoną publiczność i zyskując gromkie brawa. 24 września 2011 r. występowały na uroczystości otwarcia Izby Biskupińskiej w Krobi. W zabawny sposób przedstawiły ranking najbardziej trafnych profesji, wybranych dla swoich pociech przez troskliwych rodziców ...
Ponadto scenki gwarowe w wykonaniu naszych uczennic wzbogaciły Dzień Seniora  w Pępowie, w Skoraszewicach, w Ludwinowie, w Krobi, a także Bieg Jesieni w Karcu, Dzień Rodziny w Zespole Szkół w Piaskach, program artystyczny w Gminnym Ośrodku Kultury  w Krobi z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Dzień Kobiet w Kuczynie, Dzień Kobiet Uniwersytetu III Wieku w Krobi. Uczennice popularyzujące gwarę reprezentowały szkołę oraz gminę występując podczas Targów Turystycznych  w Poznaniu oraz na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu, gdzie zdobyły ogromne uznanie publiczności(w tym władz uczelni), głównie  ze względu na unikatowość formy, naturalność, swobodne posługiwanie się gwarą, oryginalną charakteryzację i kunszt aktorski. W ramach integracji i czynnego uczestnictwa w kulturze – młodzi aktorzy obejrzeli w Teatrze Muzycznym w Poznaniu spektakl pt: „Królowa Śniegu” oraz spektakl „Piękna i Bestia” we Wrocławskim Teatrze Lalek. Poza tym uczestniczyli w niecodziennej lekcji we wrocławskim Humanitarium – Multimedialnym Centrum Nauki ( znajduje się w nim 30 interaktywnych instalacji przedstawiających anatomię człowieka i środowisko jego życia). Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie należący do obu grup teatralnych, przygotowali i zaprezentowali dnia 22 grudnia 2011 r. spektakl pt: „W supermarkecie ruch  i szum” dla uczniów kl.4-6 SP, kl.1-3 Gimnazjum, dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. W sposób nieco groteskowy starali się powiedzieć widzom o szale przedświątecznych zakupów współczesnego człowieka, o „marketowej” gonitwie  w poszukiwaniu oryginalnych produktów i prezentów, o uleganiu pseudo-promocjom, gubiąc przy tej okazji istotę Świąt Bożego Narodzenia… Program miał na celu przede wszystkim wzbudzić w odbiorcy refleksję oraz pomóc mu zatrzymać się w pędzie codzienności… Podczas ferii 19 lutego br. o godz. 8.00 odbyła się premiera spektaklu pt: „Baśń o Grającym Imbryku”, na deskach jednej ze scen Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, w wykonaniu jedenastu aktorek z grupy „Na Fali-Junior”. Występ poprzedzony był ogromnym zaangażowaniem uczennic, licznymi, kilkumiesięcznymi, żmudnymi próbami przed i po lekcjach, a także w czasie ferii. Wysiłek włożony  w realizację spektaklu zaowocował bardzo udanym występem. Młode aktorki zdobyły burzę braw na stojąco oraz ogromne uznanie komisji oceniającej (m.in. rektora i dziekana uczelni). Niezwykle pozytywnie oceniono prawdziwość i naturalność poszczególnych postaci na scenie, dykcję i wyrazistość, humor słowny i sytuacyjny w spektaklu, wykonanie piosenek, a także ciekawe rozwiązania reżyserskie, w tym pomysł na oryginalne wykonanie lalek i „puszkową” scenografię…
(uczennice występujące w spektaklu „Baśń o Grającym Imbryku” : Andrzejewska Maria, Chuda Aleksandra, Dykcik Katarzyna, Knapp Jagna, Konczewicz Maria, Konczewicz Zofia, Kordus Julia, Kurpisz Oliwia, Lisiecka Monika, Matusiak Amelia, Patelka Julia).Odsłon artykułów:
1660053