Konkurs Pięknego Czytania

Dnia 17 grudnia br. w bibliotece szkolnej odbył się Finał Konkursu Pięknego Czytania dla uczniów kl. IV-VIII. Ze względu na pandemiczną sytuację, nie mógł on przebiegać w takiej formie, jak dotychczasowe edycje. W związku z tym finaliści, wybrani przez polonistki w etapie klasowym ( po dwóch uczniów z każdej klasy), nadesłali do biblioteki nagrania czytanych fragmentów książek. Jury w składzie: Maria Szpurka, Krzysztof Kasperczak i Magdalena Andrzejewska po odsłuchaniu 30 nagrań, wybrało tegorocznych laureatów.

Oto mistrzowie pięknego czytania z poszczególnych klas:

kl. IV - Monika Nowak

kl. V - Magdalena Demuth

kl. VI - Oliwia Dolata

kl. VII - Marta Bzdęga

kl. VIII - Aleksandra Piechocka

Po raz pierwszy podczas Konkursu Pięknego Czytania komisja konkursowa jednogłośnie przyznała nagrodę Grand Prix, a jej szczęśliwą posiadaczką została ósmoklasistka Zofia Selwod. Zosia zachwyciła jurorów nie tylko poprawnością i starannością czytanego tekstu, ale także nietuzinkową, oryginalną interpretacją. Po powrocie do szkoły mistrzowie pięknego czytania otrzymają nagrody książkowe, a wszyscy finaliści pamiątkowe dyplomy.

Wyjątkowo długą, tegoroczną przerwę świąteczną, połączoną z feriami warto wykorzystać m.in. na czytanie KSIĄŻEK. Jak zalecał Voltaire:

"Czytajmy i tańczmy. Te dwie rozrywki nigdy nie wyrządzą światu krzywdy". Zatem do dzieła !!!

Attachments:
Download this file (KPCZ 2020  fot.JPG)KPCZ 2020 fot.JPG[ ]2534 kB
Download this file (KPCZ fot 2020.jpg)KPCZ fot 2020.jpg[ ]839 kB

Konkurs na pozytywne myśli
- podziel się pozytywną energią!!!

W listopadzie został ogłoszony konkurs on-line dla uczniów klas IV-VIII  pt.: Konkurs na pozytywne myśli- podziel się pozytywną energią!!!  

Zasady były proste: za pomocą formularza należało wysłać ulubione pozytywne zdanie wraz z odpowiedzią na pytanie: W jaki sposób pomaga Ci ono w życiu?

Uczniowie w tym trudnym czasie, dzielili się z nami dobrym nastawieniem i pozytywnymi myślami. W konkursie wzięło udział 37 uczniów.  

Pozytywne myśli zostały zebrane i zostaną rozesłane do innych uczniów i grona pedagogicznego w ramach działań profilaktycznych (Myśl pozytywnie w czasie pandemii)

Wyniki konkursu:

Trudno było zdecydować, które motto było najbardziej pozytywne. Każde z przesłanych zdań miało w sobie coś, co podnosi na duchu i dodaje sił do działania i wewnętrznego rozwoju. 

Wspólnymi siłami jury udało się wybrać zwycięzców. Kierując się określonymi w regulaminie kryteriami Jury w składzie: Panie Justyna Matusiak, Katarzyna Górkowska, Agata Bryl nagrodziło i wyróżniło pozytywne myśli: 

Pierwsze miejsce: Zofia Niewmierzycka, kl. 6b

,,Nigdy nie trać nadziei, nawet kiedy wydaje Ci się, że gorzej być nie może-nadzieja to początek wszystkiego’’.

Drugie miejsce:  Klaudia Bartkowiak kl. 5a

"Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależy od tego co jest w nas samych" . 

Trzecie miejsce:  Wiktoria Kasprzak kl. 8b

,,Nigdy nie żałuj uśmiechu, bo uśmiech jest mową duszy. Gdy słowo nie pomaga, uśmiech wszystko poruszy".

Wyróżnienie: 

 Antoni Sikora kl. 4b

,,Ile dni w kalendarzu tyle uśmiechu miej na twarzy-życie zbyt krótkie by było smutne”.

Maria Rejek kl. 6c

,,Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy".

Amelia Balcerek kl.7a

   "Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na byciem kimś, kim nie jesteś".

Uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym!

Jak ważne w życiu jest pozytywne myślenie, pozytywne nastawienie do ludzi i życia, pomaga ono w osiąganiu wyznaczonych celów, wydłuża życie i daje poczucie szczęścia i radość. 

ZATEM MYŚL POZYTYWNIE !!!
Dziękujemy sponsorowi nagród Pani Pełnomocnik ds. uzależnień Barbarze Gryczce za okazane zainteresowanie i wsparcie.

Pedagodzy szkolni 

KONKURS PLASTYCZNY "ANIOŁY"

W grudniu ogłosiliśmy konkurs plastyczny on-line dla uczniów klas I-III pt. „Anioły”.                                      

Motto przewodnie konkursu brzmiało: „Przyjaciele są jak  ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać.” 

Tematem pracy konkursowej było wykonanie Anioła  w dowolnej technice plastycznej, według własnego pomysłu, nadanie mu imienia i określenie roli jaką ma spełniać w życiu dzieci. Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy 68 przepięknych prac dzieci i podziwialiśmy ich zdolności, kreatywność. Poczuliśmy klimat zbliżających się  Świąt Bożego Narodzenia. Dokonanie wyboru najładniejszych prac okazało się wielkim wyzwaniem.                                          Kierując się określonymi w regulaminie kryteriami Jury w składzie : Panie Hanna Hoska, Agata Bryl i Katarzyna Górkowska nagrodziło i wyróżniło prace:

I miejsce  - Adam Krzyżostaniak kl. II a

II miejsce  - Iga Sławecka kl. I a

III miejsce - Aleksandra Podbucka kl. I b

Wyróżnienia

Julia Piotrowiak kl. III a 

Mikołaj Czwojda kl. I c

Wojciech Szolek kl. I a

Uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie i wykonaną pracę. Nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy sukcesu! Dziękujemy  Pani inspektor ds. uzależnień Barbarze Gryczce za okazane zainteresowanie i wsparcie.

Wszystkim dzieciom i rodzicom życzymy Zdrowych , spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz opieki i poczucia bliskości Naszych Aniołów.

Pedagodzy szkolni

                            Co słychać w bibliotece?

"Życie bez czytania jest niebezpieczne, trzeba zadowolić się wówczas samym życiem..." powiada francuski pisarz, eseista, poeta i autor piosenek - Michel Houellebecq.

Biblioteka szkolna jak co roku, również i w tym podjęła szereg działań, by zwrócić uwagę na rolę książki i czytania w życiu, zwłaszcza młodego człowieka. Z wiadomych względów wiele zaplanowanych imprez i akcji czeka na możliwość realizacji. Niektóre udało się przeprowadzić. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w Narodowe Czytanie - ogólnopolską akcję, mającą na celu przede wszystkim popularyzację czytelnictwa i zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury. W poniedziałek 7 września 2020 r. uczennice należące do grupy teatralnej "Na Fali" zaprezentowały fragment "Balladyny" J. Słowackiego - dzieła wybranego do tegorocznej edycji tego narodowego przedsięwzięcia. Wystąpiły: Antonina Olejnik, Aleksandra Piechocka, Weronika Przybył, Joanna Ratajczyk i Martyna Jurkowska, wcielając się w role Filona, Balladyny, , wdowy, żołnierza, kanclerza. Prezentacja tekstu odbyła się przez radiowęzeł. W ten sposób cała społeczność szkolna miała możliwość symbolicznego uczestniczenia w Narodowym Czytaniu.

W październiku - Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych przeprowadzana była w klasach 1-8 SP akcja czytelnicza "Czytamy 10 minut dziennie - codziennie". W każdej klasie podczas jednej z lekcji codziennie czytany był na głos fragment wybranej przez wychowawcę lub uczniów książki. W październiku został też podsumowany Konkurs na Najładniejszy Dzienniczek Lektur dla uczniów klas trzecich. Wzięło w nim udział 34 trzecioklasistów. Jury przyznało 7 nagród i 12 wyróżnień. Nagrody: Wiktor Bogdański, Lena Rozmiarek, Laura Gościańska, Maria Bezwierzchna, Laura Zygmaniak, Nikodem Chudy, Antoni Andrzejewski. Wyróżnienia: Maria Przybylska, Bartosz Adamańczyk, Franciszek Olejniczak, Olaf Olejnik, Mateusz Bujak, Mateusz Bujak, Barbara Starosolska, Filip Szczepaniak, Dominika Wozińska, Karina Fórmanowska, Mateusz Kmieć, Olivier Nowacki. Jak co roku ogłoszony został Konkurs Pięknego Czytania, który ma na celu przede wszystkim zachęcenie do starannego, pięknego czytania. Etap klasowy przeprowadziły polonistki, w wyniku którego do finału zakwalifikowało się 32 uczniów z klas 4-6. Finał odbędzie się w grudniu w innej niż dotychczas formie. Uczniowie w domu przygotowują wybrane teksty, nagrywają film podczas czytania i przesyłają nagranie do biblioteki. Następnie komisja oceni przesłany materiał i wybierze mistrza pięknego czytania z klas: 4, 5, 6, 7 i 8.

W listopadzie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zaplanowano konkurs plastyczny "Mój przyjaciel Miś" dla uczniów kl. 1-3. Niestety w związku z przejściem uczniów na zdalne nauczanie, udało się przeprowadzić ten konkurs tylko w dwóch klasach: 2d i 3a. Spośród 35 uczestników nagrody otrzymują: Aleksandra Musielak, Patrycja Chuda, Maria Przybylska, Julia Piotrowiak i Jan Szpurka. Wyróżnienia: Amelia Majchrzak, Józef Gorynia, Antoni Huchrak, Zofia Ciesielska, Franciszek Rosik i Bartosz Łuczak. Kolejny konkurs, który zainicjowała biblioteka szkolna (we współpracy z nauczycielami plastyki) to Konkurs na Najładniejszą Zakładkę do Książki dla uczniów kl. 4-8 SP. Wśród 39 uczestników nagrody przyznano: Kornelii Śląskiej, Monice Nowak, Vanessie Szczepaniak oraz Karolowi Smektale. Wyróżniono ponadto 13 uczniów. Są to: Izabela Toporowicz, Kacper Borowczyk, Tomasz Bąk, Wiktoria Ratajczak, Maria Rejek, Zuzaznna Przybylak, Emilia Nowak, Nikola Bartkowiak, Emilia Poprawska, Amelia Balcerek, Zofia Mikołajczak, Zofia Nowacka, Aleksandra Piechocka. Prace konkursowe były bardzo ciekawe, oryginalne, wykonane różnymi technikami, z wykorzystaniem całej gamy materiałów: m.in. papieru kolorowego, plasteliny, wełny, filcu, tektury, deseczki, ozdabiane liśćmi, brokatem, , koralikami, wstążkami.

Pomimo trudności związanych z ograniczeniami epidemicznymi, uczniowie i nauczyciele mają możliwość wypożyczania książek z biblioteki, po uprzednim zamówieniu mailowym u bibliotekarek. Zamówienia realizowane są na bieżąco. Zamówione książki można odbierać w sekretariacie lub u pana woźnego w godzinach pracy szkoły (7.00- 14.00). Zachęcamy także do korzystania z katalogu, kopiując i wklejając link: m003518.molnet.mol.pl , należy wybrać interesujące książki, a następnie zamówić je mailowo.

Zatem czytajmy, podarujmy książki pod choinkę swoim bliskim i "Bądźmy dobrej myśli, bo po co być złej", podpowiada Stanisław Lem.

Attachments:
Download this file (miś.JPG)miś.JPG[ ]146 kB
Download this file (narodowe czytanie.jpeg)narodowe czytanie.jpeg[ ]79 kB
Download this file (zakładki 2.jpg)zakładki 2.jpg[ ]178 kB
Download this file (zakładki 3.jpg)zakładki 3.jpg[ ]742 kB
Download this file (zakładki1.jpg)zakładki1.jpg[ ]677 kB

“Godali” mimo pandemii

W niedzielę 22 listopada 2020 r. odbyła się kolejna edycja Konkursu Gwary “Mówimy Gwarą” w Bukówcu Górnym. Nie mogło zabraknąć tam przedstawicieli grupy teatralnej “Na Fali”, którzy gwarę popularyzują i pielęgnują od wielu lat. Ze względu na obecną sytuację w kraju, liczne obostrzenia i ryzyko zachorowań, niemożliwym stało się przeprowadzenie konkursu według dotychczasowych zasad. Organizatorzy pokazali, że “chcieć to móc” i że pandemia nie jest im straszna. Dostosowali formułę konkursu do możliwości. Każdy uczestnik przyjeżdżał do bukówieckiego Domu Kultury na określoną godzinę, zachowując reżim sanitarny. Tam nagrywano jego występ. W ten sposób udało się zgromadzić materiał, który po zmontowaniu trafił do jurorów. Ci ostatni w niedzielę 29 listopada ogłosili wyczekiwany werdykt. Ocenili 19 uczestników XXIV Konkursu Gwary w czterech kategoriach: Szczawiki, Szaranki, Młode Wróble i Stare Wróble. Do poszczególnych kategorii uczestnicy kwalifikowani są na podstawie tego, ile razy brali udział w konkursie i jakie miejsca zajmowali w poprzednich latach. Gminę Krobia godnie reprezentowało 7 uczestniczek , które “ jak co roku tak i latoś godały jak najęte”. Wystąpiło 5 uczennic naszej szkoły oraz 2 absolwentki, związane nadal z grupą “Na Fali”.

W kategorii Stare Wróble I miejsce zajęła Jagna Knapp, a II miejsce - Zuzanna Dolata. W kategorii Młode Wróble II miejsce wywalczyła Emilia Nowak, a na III miejscu ex aequo uplasowały się Joanna Ratajczyk i Maja Włodarczyk. Z kolei w kategorii Szaranki Monika Nowak zajęła II miejsce. O bardzo udanym debiucie może mówić najmłodsza uczestniczka - drugoklasistka Alicja Włodarczyk, która w kategorii Szczawiki zajęła najwyższe miejsce na podium. Zaprezentowany przez Alicję tekst był adaptacją przerobionego na gwarę wiersza J. Tuwima. Autorką pozostałych sześciu tekstów gwarowych jest opiekunka grupy - Magdalena Andrzejewska. Każdy z uczestników po nagraniu obdarowany został pyszną pizzą. Zabrakło jedynie żywiołowo reagującej widowni i skocznych dźwięków kapeli, która co roku dodatkowo wzbogacała atmosferę niezwykłych spotkań miłośników, odchodzącego do lamusa dziedzictwa , jakim jest mowa naszych przodków. Wyrazy uznania dla organizatorów za wytrwałość w popularyzowaniu gwary, tradycji, dorobku minionych pokoleń oraz za trud włożony w realizację tegorocznej edycji konkursu, pomimo ogromnych trudności. Z wiadomych względów z tygodnia na tydzień odwoływane były kolejne konkursy na różnych szczeblach, do których przygotowywali się uczniowie.

Zdaje się, że organizatorzy z Bukówca za dewizę przyjęli słowa Wojciecha Młynarskiego: "Róbmy swoje! Póki jeszcze ciut się chce. Róbmy swoje! Może to coś da. Kto wie? Róbmy swoje! Póki...".

Attachments:
Download this file (IMG_6951.jpg)IMG_6951.jpg[ ]2885 kB
Download this file (IMG_6952.jpg)IMG_6952.jpg[ ]2097 kB
Download this file (IMG_6960.jpg)IMG_6960.jpg[ ]3440 kB
Download this file (IMG_6962.jpg)IMG_6962.jpg[ ]1813 kB
Download this file (IMG_6966.jpg)IMG_6966.jpg[ ]2453 kB
Download this file (IMG_6968.jpg)IMG_6968.jpg[ ]1927 kBOdsłon artykułów:
1558517