Aktualności

Medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Krobi.
 
            Rok 2016 kojarzy się nam z wieloma emocjonującymi wydarzeniami sportowymi, także z Paraolimpijskimi Igrzyskami w Rio de Janeiro. Jedną z reprezentantek Polski była Lucyna Kornobys, mieszkanka Jeleniej Góry, specjalizująca się w rzucie oszczepem            i pchnięciu kulą.
Wielokrotna medalistka mistrzostw Świata i Europy w Rio zdobyła swój pierwszy, tak bardzo upragniony medal Olimpijski. Pchnięcie 3. kg kulą na odległość 8 m dało jej drugie miejsce i podczas oficjalnej ceremonii na jej szyi zawisło srebro. Z tym srebrnym medalem olimpijskim pani Lucyna Kornobys w czwartek 17 listopada 2016 r. pojawiła się w naszej szkole. Bardzo chętnie przyjęła zaproszenie wystosowane przez organizatorów spotkania  LZS Krobianka Krobia i ZSPiG w Krobi. Rzadko gościmy tak znamienitych gości. Dlatego było nam bardzo miło zebrać się całą bracią uczniowską w dużej sali gimnastycznej i być świadkami wspomnień uczestniczki igrzysk, które odbyły się we wrześniu w tak odległym kraju. Barwna opowieść, zdjęcia, filmy i wreszcie oryginalny srebrny, z kulkami w środku, krążek olimpijski, to punkty 45. minutowego spotkania. Wszyscy byli ciekawi, mimo tego, że niektórzy widzieli w relacjach telewizyjnych z Rio, jak osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku, radzi sobie w codziennym życiu i  jeszcze potrafi uprawiać tak trudne technicznie konkurencje lekkoatletyczne. Reprezentantka Polski wskazała na wiele szczegółów, które mają wpływ na wynik sportowy podczas tak wyjątkowej imprezy jaką są igrzyska olimpijskie. Spotkanie ogólne zakończyło się serią pytań ze strony uczniów, autografami oraz wspólnymi zdjęciami. Po przerwie medalistka olimpijska zaproponowała uczniom klas 4c i 5c oddzielne warsztaty – jak postępować wobec osób niepełnosprawnych. Pani Lucyna wielokrotnie akcentowała, że osoby z ograniczeniami fizycznymi i psychicznymi mają prawo i chcą funkcjonować jak każdy mieszkaniec naszego kraju. Pokazała wiele praktycznych postępowań w towarzystwie niewidomych i osób  na wózku. Pani Lucyna zwróciła uwagę jak często my, pełnosprawni lekceważąco nie przestrzegamy pewnych zasad, np. zajmując parking dla niepełnosprawnych czy stając  zbyt blisko tego miejsca. Mamy nadzieję, że uczestnicy tych zajęć będą wiedzieć jak należy pomagać niepełnosprawnym.
            Cieszymy się, że pani Lucyna Kornobys przyjęła nasze zaproszenie i oprócz opowiadania o sporcie, przeprowadziła interesujące zajęcia edukacyjne. Świadkowie  tego szkolnego wydarzenia, uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszeni goście – pan Łukasz Kubiak, przewodnicząca Rady Rodziców pani Magdalena Szpruta, dyrektor M. Ratajczyk oraz przedstawiciele klubu LZS Krobianka Krobia panowie Krzysztof  Jankowiak i Jacek Łuczak składają naszemu gościowi serdeczne podziękowania oraz życzenia pomyślności. Organizatorzy dziękują również Radzie Rodziców za pomoc w przeprowadzeniu tego spotkania.
 
 Odsłon artykułów:
1660075