Wpisany przez Mariusz Duda
piątek, 09 grudnia 2016 09:50
Powiatowy konkurs historyczny
„Ziemia gostyńska w czasach od 965 roku do 1300 roku”

15 listopada 2016 r. odbył się finał XI Powiatowego Konkursu Historycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych. Temat tegorocznych zmagań historyków związany był  z obchodzoną w naszym kraju 1050 rocznicą przyjęcia chrztu i brzmiał „Ziemia gostyńska w czasach od 965 roku do 1300 roku”. Głównymi organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Ziemia Krobska oraz ZSPiG w Krobi. Należy dodać, że organizację konkursu wsparły Gmina Krobia, Powiat Gostyński oraz Rada Rodziców ZSPiG w Krobi. To dzięki zaangażowaniu wspomnianych wyżej instytucji młodzi miłośnicy historii z gimnazjów powiatu gostyńskiego mogli spotkać się i sprawdzić swoją wiedzę z zakresu historii naszego regionu.                 Jedenasta edycja konkursu zgromadziła dwunastu najlepszych zawodników – miłośników historii ze szkół gimnazjalnych powiatu gostyńskiego. Zostali oni wyłonieni w eliminacjach szkolnych i spotkali się w wielkim finale, który odbył się w ZSPiG w Krobi.
               Wielki finał rozpoczął test wiedzy historycznej, który był pierwszym etapem zmagań. W części drugiej - ustnej wzięło udział pięciu najlepszych zawodników, którzy uzyskali z testu największą ilość punktów. Finaliści odpowiadali na pytania zadawane przez jury  w składzie – Robert Czub i Andrzej Miałkowski. Po pięciu seriach było wszystko jasne gdyż suma zdobytych przez zawodników punktów z obu części ustawiła końcową klasyfikacje.
               W tegorocznym konkursie w klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Magdalena Glura reprezentująca Gimnazjum nr 1 w Gostyniu. Miejsce drugie przypadło Filipowi Borowczykowi z Gimnazjum w Starej Krobi. Miejsce trzecie zdobyła Weronika Kubinka z Gimnazjum nr 1 w Gostyniu. Czwarte zajął Mikołaj Piechel reprezentujący gospodarzy czyli ZSPiG w Krobi a miejsce piąte Rafał Wołos z ZSPiG w Pudliszkach