PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Gembiak   
środa, 07 grudnia 2016 23:06
                     Małe- wielkie Chiny w naszej szkole.
   We wtorek, 29 listopada odbyło się spotkanie uczniów klas III szkoły podstawowej  z absolwentką naszej szkoły , panią Weroniką Wasiak, która prawie rok spędziła w Chinach. Wspomnienia z podróży nasz gość rozpoczął od pokazania na mapie trasy swojej wyprawy. Następnie podzielił się z nami  wieloma  ciekawostkami dotyczącymi kultury panującej w najludniejszym kraju na świecie. Dzięki ciekawemu przekazowi , atrakcyjnej prezentacji  i wystawie zdjęć mogliśmy odbyć fascynującą  podróż do tego jakże odległego kraju. Zobaczyliśmy atrakcje  jakie czekają tam  na turystów    np. Wielki Mur Chiński, plac Tian’anmen, panoramę Szanghaju  z wieży widokowej, odwiedziliśmy Purpurowe Zakazane Miasto – pałac cesarski w Pekinie . Ponadto uczniowie  mogli zobaczyć oryginalne rekwizyty z podróży m.in.  charakterystyczne nakrycie głowy,  chińskie pałeczki ,walutę oraz   porcelanowe figurki.  Zdobyli dużo cennych informacji  o kulturze, klimacie, roślinności        i  mieszkańcach   Chin. Wiele dowiedzieli się też o systemie oświatowym obowiązującym w tym kraju. Nasi uczniowie, którzy czasami uskarżają się  na  nadmiar obowiązków w szkole, przekonali się, że ich rówieśnicy z Chin mają znacznie gorzej, gdyż szkoły w Chinach uchodzą za jedne z najbardziej surowych i restrykcyjnych szkół na świecie, a uczniowie spędzają w nich po 10 godzin dziennie przez pięć, a w niektórych regionach nawet siedem dni             w tygodniu.
Spotkanie  upłynęło w bardzo miłej atmosferze,  miało dużą wartość dydaktyczną, ukazało piękno geografii świata oraz przybliżyło uczniom kulturę        i zwyczaje prezentowanego kraju.
Pani Weronice  bardzo dziękujemy, że zechciała podzielić się z nami swoimi przeżyciami.