Aktualności

Wizyta w Koninie

W czwartek 9 kwietnia przedstawiciele wszystkich klas naszego gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Konina. Dzięki uprzejmości pana Zbigniewa Bryja – Prezesa Zarządu oraz pani Katarzyny Chmiel- Kierownika Biura Zarządu, mieliśmy możliwość zobaczenia od wewnątrz elektrowni Pątnów, która wchodzi w skład Zespołu Elektrowni Pątnów- Adamów –Konin.

Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się, że elektrownia ta jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej, otrzymywanej z węgla brunatnego. Wizyta w elektrowni połączona została także z możliwością zobaczenia odkrywek-miejsc, w których wydobywa się węgiel brunatny. Widzieliśmy pracujące tam wielkogabarytowe koparki i zwałowarki. Dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób prowadzone są prace związane z przyszłą rekultywacją terenu.
Kolejną atrakcją, która została nam zapewniona, była wizyta w Muzeum Okręgowym w Koninie. Szczególne zainteresowanie wzbudziła ekspozycja ,,Słoń leśny”-  poświęcona najbardziej kompletnemu z dotychczas znalezionych w Europie szkieletowi słonia leśnego. Na szkielet ten natrafiono podczas robót na głębokości 13 m. na odkrywce Jóźwin. Ogromną atrakcją okazał się także model wykonany w skali 1:1, przedstawiający słonia, który żył na tamtym terenie około 100 tysięcy lat temu. Duże zainteresowanie wzbudziła  wystawa poświecona historii górnictwa wielkopolskiego. W gablotach mogliśmy zobaczyć skały, minerały oraz przedmioty związane z górniczymi tradycjami. Tuż obok spichlerza, w którym znajdowały się wyżej wymienione ekspozycje, mieści  się niewielki dworek, urządzony meblami datowanymi od XVIII do początku XX wieku oraz zamek z szeregiem fascynujących wystaw. Te miejsca również mieliśmy okazje zobaczyć.
Po pełnym emocji i wrażeń dniu zaproszeni zostaliśmy na obiad podczas którego mogliśmy podzielić się swymi spostrzeżeniami i przede wszystkim podziękować naszym gospodarzom za tak wspaniale spędzony czas.


 

Zapraszamy do oglądnięcia fotogalerii z tego wydarzenia
Odsłon artykułów:
1660057