W ZSPiG 18.11.2011 r. odbył się I turniej "WIEDZY O POLSCE I NIEPODLEGŁOŚCI". Nowa formuła obchodów narodziła się pod wpływem chęci ukazania tego Dnia jako święta, radosnego, pełnego pozytywnych relacji i energii w społeczności szkolnej. Klasy I gimnazjum wzięły udział w zabawie przeplatanej elementami rywalizacji. Zadania dotyczyły znajomości kart historii Polski z lat 1914 - 1918 oraz powstań śląskich i wielkopolskiego. Umiejętności plastyczne połączone ze znajomością polskich legend uświetniły  turniej. Uczniowie popisali się jako autorzy słów znanych piosenek:
- Prząśniczka
- Pałacyk Michla
- Przybyli Ułani.
Wykonali baner reklamujący Polskę na szczycie Unii Europejskiej. Na koniec wykazali się wiedzą i bystrością w krótkiej serii pytań, np. z przysłów, kuchni polskiej i z filmów. Zmaganiom uczniów dopingowali  koledzy i koleżanki z klas oraz klasa VI c. Całość została oceniana przez Jury w składzie: Pan Dyrektor Michał Ratajczyk, Pani Jolanta Szpurka oraz pan Mariusz Duda. Gościem specjalnym był  Pan Dyrektor Józef Czarnecki.
Całość została podsumowana ,a  zwycięzcą  została klasa Ic . Wszystkie drużyny otrzymały Dyplomy, a zdobywcy  I miejsca  zostali nagrodzeni  dniem wolnym od zajęć lekcyjnych  do dyspozycji z wychowawcą.
Na koniec  wszyscy  zaśpiewali piosenkę z popularnego programu „Kocham Cię Polsko!”