Aktualności

Kraków i okolice

Sprawozdanie z trzydniowej wycieczki szkolnej do Krakowa współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy udziale Szkoły Podstawowej im. prof. J. Zwierzyckiego  w Krobi, która odbyła się  w dniach 12-14 czerwca 2023 roku.

      Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie trzydniowej wycieczki  związanej z zakresem tematycznym: Kultura i dziedzictwo narodowe:  Kraków – historyczny zespół miasta, Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie, Katedra Wawelska, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kopiec Kościuszki z otoczeniem, Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach. To właśnie te miejsca stały się w tym roku celem wycieczki uczniów klasy 8a i 8d.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy 12 czerwca. Po około pięciu godzinach jazdy dotarliśmy   do Krakowa. Królewskie miasto przywitało nas mnogością zabytków, niezwykłym klimatem  i piękną pogodą. Mijając zabytkowe kamieniczki, odwiedziliśmy Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”. Podziwialiśmy takie zabytki jak: Sukiennice, kościół Mariacki oraz Collegium Maius czyli najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, aż w końcu dotarliśmy do Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie mogliśmy wejść do Katedry Wawelskiej, krypt, w których są pochowani nasi wielcy wieszczowie Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Oczywiście Kaplica Zygmuntowska i sam dzwon zrobił na nas olbrzymie wrażenie. Następnie dotarliśmy na Kopiec Kościuszki. W trakcie zwiedzania zapoznaliśmy się z wystawą prezentującą życie sławnego wodza i patrioty - Tadeusza Kościuszki, a później weszliśmy na kopiec - górę usypaną na jego cześć. Ogromne wrażenie zrobiły na nas także dzieła zgromadzone w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Kolejnym etapem  podziwiania uroków naszego kraju było położone kilkanaście kilometrów od Krakowa malutkie, bo liczące ponad 20 tys. mieszkańców miasto, którego najsłynniejszy zabytek – kopalnia soli – znalazł się na prestiżowej liście UNESCO. Jego początki sięgają XIII wieku. To właśnie w Kopalni Soli „Wieliczka” na liczącej 3,5 km Trasie Turystycznej na głębokości od 64 do 135 metrów zobaczyliśmy nie tylko niezwykłe jeziora i solne rzeźby, ale również poznaliśmy górnicze, tajemnicze i legendarne opowieści o sprowadzeniu soli do Polski. Z uwagą słuchaliśmy przekazywanej przez przewodnika wiedzy. Ogromne wrażenie wywarło na nas również wybudowane w latach 1999-2002 Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Część uczniów wjechała windą na taras widokowy, by z wysokości 46 metrów podziwiać panoramę grodu Kraka oraz widoczne na horyzoncie Tatry. 

Trzeci dzień  był najbardziej wyczekiwanym dniem szkolnej wyprawy. Powodem była  wizyta w największym w Polsce parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Podczas kilku godzin tam spędzonych wszyscy świetnie się bawili. 

     Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.








Odsłon artykułów:
2348113


https://section.iaesonline.com/akun-pro-kamboja/https://journals.uol.edu.pk/sugar-rush/http://mysimpeg.gowakab.go.id/mysimpeg/aset/https://jurnal.jsa.ikippgriptk.ac.id/plugins/https://ppid.cimahikota.go.id/assets/demo/https://journals.zetech.ac.ke/scatter-hitam/https://silasa.sarolangunkab.go.id/swal/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/sthai/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/stoto/https://alwasilahlilhasanah.ac.id/starlight-princess-1000/https://www.remap.ugto.mx/pages/slot-luar-negeri-winrate-tertinggi/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/storage/sgacor/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/images/qrcode/slot-dana/https://siipbang.katingankab.go.id/storage_old/maxwin/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/img/cover/10k/