Aktualności

Sprawozdanie z dwudniowej wycieczki, uczniów klasy 3a Szkoły Podstawowej w Krobi, do Kłodzka i Złotego Stoku współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy udziale Szkoły Podstawowej im. prof. Józefa Zwierzyckiego w Krobi.

W dniach 1-2 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 3a, wraz z wych. Marią Gembiak oraz pod troskliwą opieką p. Danuty Wasiak i mam niektórych uczniów z tej klasy,udali się na wycieczkę klasową do Kłodzka i Kopalni Złota w Złotym Stoku. Podróż rozpoczęła się wyjazdem autokaru o godz. 6.00 spod szkoły. Droga przebiegła pomyślnie. Pogoda i dobre humory wszystkim dopisywały. Pierwszym etapem wycieczki było Kłodzko. Na początku uczniowie zwiedzili Muzeum Ziemi Kłodzkiej, które znajduje się na terenie dawnego barokowego konwiktu jezuickiego z przełomu XVII i XVIII w. Wśród kolekcji największą uwagę dzieci wzbudziły numizmaty, zegary śląskie oraz szkła i porcelana artystyczne. Następnie spacerkiem, uczestnicy wycieczki udali się do centrum miasteczka , gdzie podziwiali rynek i zespół zabytkowych kamieniczek.

Kolejnym punktem było zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej, która jest powszechnie uważana za najcenniejszy zabytek sztuki fortyfikacyjnej na terenie Polski. Najpierw trzecioklasiści udali się na taras widokowy, z którego widać wszystkie pasma górskie otaczające Kotlinę Kłodzką, a następnie w towarzystwie przewodnika przeszli „labirynt”, czyli kilometr podziemnych chodników minerskich. O godz. 14.30 udali się do Złotego Stoku. Tam , po zakwaterowaniu, w urokliwym pensjonacie Złoty Jar, zjedli pyszny obiad. Od tego momentu grupą opiekował się przesympatyczny i świetnie przygotowany przewodnik, pan Eryk.

Najpierw zaprosił klasę na zwiedzanie Kopalni Złota. Jest to najstarsza kopalnia złota oraz arsenu. Kopalnia ta jest jedną z piękniejszych atrakcji w Polsce. Turystyczna Kopalnia Złota powstała w 1996 r. Z labiryntu 320 km udostępniono do zwiedzania dwie sztolnie “GERTRUDA” oraz “CZARNA GÓRA” . Na terenie sztolni dzieci mogły zobaczyć dawne narzędzia górnicze i hutnicze, minerały, wystawę lamp górniczych, piec muflowy i laboratoryjny, w którym wytapiano złoto oraz osiemnastowieczny wózek do transportu rudy. Na zakończenie zwiedzania tej części kopalni obejrzały Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli czyli kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP z zabawnymi hasłami, np. „Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu". W dalszej części zwiedzania kopalni pan przewodnik zaprosił uczestników wycieczki do Sztolni Czarnej Górnej. Tam zobaczyli jedyny w Polsce podziemny wodospad, gdzie woda spada z wysokości prawie dziesięciu metrów. Przygodę w kopalni dzieci zakończyły przejażdżką Pomarańczową Kolejką. Następnie udały się do mennicy. Tam mogły dowiedzieć się i zobaczyć jak dawniej wybijano monety. Kolejną atrakcją było zwiedzanie kopalni łodzią (oj, niektórzy naprawdę byli przerażeni) oraz płukanie złota. Około godz. 20.00 wszyscy wrócili do pensjonatu. Pół godziny później spotkali się przy ognisku, gdzie po zjedzeniu pysznej kolacji, dzieci uczestniczyły w różnych zabawach. Kolejny dzień rozpoczął się zabawą- strzelaniem z łuku i karabinku. Następnym punktem programu było spotkanie z historią w Muzeum Górnictwa i Hutnictwa. Później wszyscy udali się do Średniowiecznej Osady Górniczej. Czekało tam na zwiedzających wiele atrakcji: poznanie dawnych sposobów życia, studnia, młyńskie koło, dźwig, kierat, „chata kata” czy „labirynt strachu” Uczestniczyli również w pokazie i nauce czerpania papieru. Pobyt w osadzie zakończył wspólny obiad. Z parku wszyscy wyszli z uśmiechem na twarzy. To był naprawdę mile spędzony czas. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Sztolni Ochrowej, której zarówno ściany, jak i strop są pokryte pomarańczowym nalotem, który jest nalotem ochry ‒ zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza. O godz. 15.30 wszyscy zmęczeni, ale bardzo bardzo zadowoleni wsiedli do autobusu, aby udać się w drogę powrotną do domu. Pomimo, że dla wielu dzieci był to pierwszy, samodzielny wyjazd z noclegiem bez rodziców, większość z nich oceniła, że był to najpiękniejszy Dzień Dziecka w ich życiu i chętnie zostałyby dłużej








Odsłon artykułów:
2348482


https://section.iaesonline.com/akun-pro-kamboja/https://journals.uol.edu.pk/sugar-rush/http://mysimpeg.gowakab.go.id/mysimpeg/aset/https://jurnal.jsa.ikippgriptk.ac.id/plugins/https://ppid.cimahikota.go.id/assets/demo/https://journals.zetech.ac.ke/scatter-hitam/https://silasa.sarolangunkab.go.id/swal/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/sthai/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/stoto/https://alwasilahlilhasanah.ac.id/starlight-princess-1000/https://www.remap.ugto.mx/pages/slot-luar-negeri-winrate-tertinggi/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/storage/sgacor/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/images/qrcode/slot-dana/https://siipbang.katingankab.go.id/storage_old/maxwin/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/img/cover/10k/