Aktualności

Wycieczka do Kopalni Złota

 

Sprawozdanie z jednodniowej  wycieczki szkolnej klasy 3c do Kopalni Złota w Złotym Stoku, która odbyła się w dniu 29 maja 2023 roku. Wycieczka klasowa była współfinansowana przez Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę przy udziale Szkoły Podstawowej im. prof. Józefa Zwierzyckiego w Krobi.

Kopalnia Złota w Złotym Soku, mieści się na Ziemi Kłodzkiej i jest jeną z najbardziej odwiedzanych miejsc przez rodziny z dziećmi, ale także wycieczki szkolne. Do głównych atrakcji , które zobaczyliśmy było zwiedzanie: Kopalni Złota, Średniowiecznej Osady Górniczej oraz Sztolni Ochrowa.

Nasz dzień zaczął się wczesnym rankiem zbiórką już o 5:20. Pełni entuzjazmu i podekscytowania ruszyliśmy w kierunku Złotego Stoku. Na miejscu o godzinie 9:00 czekał za nami przewodnik pan Damian z którym ruszyliśmy na podziemny spływ łodzią. Spływ odbywa się w zalanej wodą części Sztolni Gertruda i wiedzie przez odcinek 200 m. Swoista atmosfera, brak światła oraz charakterystyczne dźwięki kopalni rozbudziły ciekawość dzieci do zwiedzania dalszych atrakcji. Kolejnym niezapomnianym punktem było płukanie złota. Dzieci przesiewając w korytach wodnych piasek, wyszukały wiele grudek złota, które mogły sobie zabrać w małych fiolkach na pamiątkę. Po przygodzie z płukaniem i pełnymi fiolkami poszliśmy z kolejnym przewodnikiem zwiedzać podziemną trasę kopalni, a mianowicie 500 metrowy odcinek Sztolni Gertruda z którą jest związana legenda o zbłąkanej Gertrudzie. Usłyszeliśmy jej całą historię, które korytarze jeszcze są dostępne, a których już nie można zwiedzać przez zawalenie. Na  całej trasie zobaczyliśmy bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej), gabloty z dawnymi narzędziami górniczymi i hutniczymi, minerały, wystawę lamp górniczych, piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto, osiemnastowieczny wózek do transportu rudy. Szliśmy również Chodnikiem Śmierci, który ma ponurą historię, gdzie skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Na koniec mieliśmy przejazd , a zarazem wyjazd z kopalni pomarańczową kolejką. Pełni wrażeń, ale z pustymi brzuchami zrobiliśmy odpoczynek na pyszny obiad, oraz czas na zakup wypatrzonych na trasach pamiątek. Dalej było zwiedzanie Muzeum Górnictwa.

Kolejnym naszym punktem był wodospad w Sztolni Czarnej, który jest jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, o wysokości 10 metrów. Swoim wyglądem oraz hałasem robi imponujące wrażenie. Następnie zobaczyliśmy Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli czyli kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP uwieczniające najróżniejsze hasła, instrukcje i ostrzeżenia.

Przedostatnim punktem było zwiedzanie Średniowiecznej Osady w której zobaczyliśmy jak ludzie potrafili wykonać ułatwiające narzędzia do codziennych prac np. nawadnianie pól.

Wisienką naszej wycieczki była Sztolnia Ochrowa, która prowadziła wąskimi korytarzami zdobionymi naturalną pomarańczowo-żółtą ochrą, a także zobaczyliśmy zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza, które stosowane są w farbach oraz kosmetykach. Dzieci mogły dotknąć skał na których był pomarańczowy osad a zarazem zobaczyć na skórze jak pięknie się prezentował.

Pełni wrażeń i wiedzy wróciliśmy w godzinach wieczornych do domu. Dzięki dofinansowaniu przez program „Poznaj Polskę” mogliśmy zobaczyć tak piękne i interesujące miejsce w Polsce.








Odsłon artykułów:
2348755


https://section.iaesonline.com/akun-pro-kamboja/https://journals.uol.edu.pk/sugar-rush/http://mysimpeg.gowakab.go.id/mysimpeg/aset/https://jurnal.jsa.ikippgriptk.ac.id/plugins/https://ppid.cimahikota.go.id/assets/demo/https://journals.zetech.ac.ke/scatter-hitam/https://silasa.sarolangunkab.go.id/swal/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/sthai/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/stoto/https://alwasilahlilhasanah.ac.id/starlight-princess-1000/https://www.remap.ugto.mx/pages/slot-luar-negeri-winrate-tertinggi/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/storage/sgacor/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/images/qrcode/slot-dana/https://siipbang.katingankab.go.id/storage_old/maxwin/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/img/cover/10k/