Co słychać w bibliotece?

"Życie bez czytania jest niebezpieczne, trzeba zadowolić się wówczas samym życiem..." powiada francuski pisarz, eseista, poeta i autor piosenek - Michel Houellebecq.

Biblioteka szkolna jak co roku, również i w tym podjęła szereg działań, by zwrócić uwagę na rolę książki i czytania w życiu, zwłaszcza młodego człowieka. Z wiadomych względów wiele zaplanowanych imprez i akcji czeka na możliwość realizacji. Niektóre udało się przeprowadzić. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w Narodowe Czytanie - ogólnopolską akcję, mającą na celu przede wszystkim popularyzację czytelnictwa i zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury. W poniedziałek 7 września 2020 r. uczennice należące do grupy teatralnej "Na Fali" zaprezentowały fragment "Balladyny" J. Słowackiego - dzieła wybranego do tegorocznej edycji tego narodowego przedsięwzięcia. Wystąpiły: Antonina Olejnik, Aleksandra Piechocka, Weronika Przybył, Joanna Ratajczyk i Martyna Jurkowska, wcielając się w role Filona, Balladyny, , wdowy, żołnierza, kanclerza. Prezentacja tekstu odbyła się przez radiowęzeł. W ten sposób cała społeczność szkolna miała możliwość symbolicznego uczestniczenia w Narodowym Czytaniu.

W październiku - Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych przeprowadzana była w klasach 1-8 SP akcja czytelnicza "Czytamy 10 minut dziennie - codziennie". W każdej klasie podczas jednej z lekcji codziennie czytany był na głos fragment wybranej przez wychowawcę lub uczniów książki. W październiku został też podsumowany Konkurs na Najładniejszy Dzienniczek Lektur dla uczniów klas trzecich. Wzięło w nim udział 34 trzecioklasistów. Jury przyznało 7 nagród i 12 wyróżnień. Nagrody: Wiktor Bogdański, Lena Rozmiarek, Laura Gościańska, Maria Bezwierzchna, Laura Zygmaniak, Nikodem Chudy, Antoni Andrzejewski. Wyróżnienia: Maria Przybylska, Bartosz Adamańczyk, Franciszek Olejniczak, Olaf Olejnik, Mateusz Bujak, Mateusz Bujak, Barbara Starosolska, Filip Szczepaniak, Dominika Wozińska, Karina Fórmanowska, Mateusz Kmieć, Olivier Nowacki. Jak co roku ogłoszony został Konkurs Pięknego Czytania, który ma na celu przede wszystkim zachęcenie do starannego, pięknego czytania. Etap klasowy przeprowadziły polonistki, w wyniku którego do finału zakwalifikowało się 32 uczniów z klas 4-6. Finał odbędzie się w grudniu w innej niż dotychczas formie. Uczniowie w domu przygotowują wybrane teksty, nagrywają film podczas czytania i przesyłają nagranie do biblioteki. Następnie komisja oceni przesłany materiał i wybierze mistrza pięknego czytania z klas: 4, 5, 6, 7 i 8.

W listopadzie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zaplanowano konkurs plastyczny "Mój przyjaciel Miś" dla uczniów kl. 1-3. Niestety w związku z przejściem uczniów na zdalne nauczanie, udało się przeprowadzić ten konkurs tylko w dwóch klasach: 2d i 3a. Spośród 35 uczestników nagrody otrzymują: Aleksandra Musielak, Patrycja Chuda, Maria Przybylska, Julia Piotrowiak i Jan Szpurka. Wyróżnienia: Amelia Majchrzak, Józef Gorynia, Antoni Huchrak, Zofia Ciesielska, Franciszek Rosik i Bartosz Łuczak. Kolejny konkurs, który zainicjowała biblioteka szkolna (we współpracy z nauczycielami plastyki) to Konkurs na Najładniejszą Zakładkę do Książki dla uczniów kl. 4-8 SP. Wśród 39 uczestników nagrody przyznano: Kornelii Śląskiej, Monice Nowak, Vanessie Szczepaniak oraz Karolowi Smektale. Wyróżniono ponadto 13 uczniów. Są to: Izabela Toporowicz, Kacper Borowczyk, Tomasz Bąk, Wiktoria Ratajczak, Maria Rejek, Zuzaznna Przybylak, Emilia Nowak, Nikola Bartkowiak, Emilia Poprawska, Amelia Balcerek, Zofia Mikołajczak, Zofia Nowacka, Aleksandra Piechocka. Prace konkursowe były bardzo ciekawe, oryginalne, wykonane różnymi technikami, z wykorzystaniem całej gamy materiałów: m.in. papieru kolorowego, plasteliny, wełny, filcu, tektury, deseczki, ozdabiane liśćmi, brokatem, , koralikami, wstążkami.

Pomimo trudności związanych z ograniczeniami epidemicznymi, uczniowie i nauczyciele mają możliwość wypożyczania książek z biblioteki, po uprzednim zamówieniu mailowym u bibliotekarek. Zamówienia realizowane są na bieżąco. Zamówione książki można odbierać w sekretariacie lub u pana woźnego w godzinach pracy szkoły (7.00- 14.00). Zachęcamy także do korzystania z katalogu, kopiując i wklejając link: m003518.molnet.mol.pl , należy wybrać interesujące książki, a następnie zamówić je mailowo.

Zatem czytajmy, podarujmy książki pod choinkę swoim bliskim i "Bądźmy dobrej myśli, bo po co być złej", podpowiada Stanisław Lem.

Attachments:
Download this file (miś.JPG)miś.JPG[ ]146 kB
Download this file (narodowe czytanie.jpeg)narodowe czytanie.jpeg[ ]79 kB
Download this file (zakładki 2.jpg)zakładki 2.jpg[ ]178 kB
Download this file (zakładki 3.jpg)zakładki 3.jpg[ ]742 kB
Download this file (zakładki1.jpg)zakładki1.jpg[ ]677 kBOdsłon artykułów:
1512110