Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

W dniach od 9 do 13 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Krobi już po raz kolejny odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży, w której udział wzięli uczniowie z Krobi oraz 15 przedstawicieli partnerskiej szkoły Gemeinschaftsschule Thomas Mann z Magdeburga z Niemiec. Wymiana ta była możliwa dzięki pomocy ze strony Gminy Krobia oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Tym razem cały projekt skupiał się na zwyczajach i tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem. Celem spotkania było zapoznanie się ze sposobami obchodzenia świąt w obu krajach, podniesienie umiejętności wypowiadania się na temat zwyczajów bożonarodzeniowych obchodzonych w rodzinnych domach, oraz rozwijanie umiejętności językowych, artystycznych i kulinarnych.

Podczas trwania wymiany uczestnicy mieli szansę poznać historię miasta oraz zwiedzić szkołę, przygotować ozdoby świąteczne, brać udział w zajęciach integracyjnych rozwijających umiejętności językowe oraz zwiedzić i uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych w fabryce produkującej bombki w Koźminie.

Uczniowie z Niemiec wraz ze swoimi partnerami wymiany mieli również szansę zwiedzić Wrocław, wejść na najwyższy punkt widokowy w Polsce w galerii Sky Tower, oraz wspólnie spędzić czas na Jarmarku Bożonarodzeniowym, który znajduje się w samym centrum miasta.

Czwartego dnia wymiany, uczestnicy spotkali się z przedstawicielami grupy „Biskupianki w podróży”, którzy przybliżyli im zwyczaje i tradycje Bożego Narodzenia obchodzonego w Polsce. Wspólnie wykonali dekoracje świąteczne, które miały przeróżne formy i wymagały ogromnego skupienia i bogatej wyobraźni. Następnie młodzież udała się do budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, gdzie pod okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych przygotowała potrawy wigilijne, które pojawiają się zarówno na polskim, jak i niemieckim stole. Wieczorem została zorganizowana wspólna wigilia, na której uczniowie obu państw mieli okazję spróbować potraw, które przygotowali oraz spotkać się z gwiazdorem, który wręczył im prezenty przygotowane przez Gminę Krobia. Burmistrz Krobi, Pan Łukasz Kubiak oraz Dyrektor Szkoły, Pan Michał Ratajczyk złożyli świąteczne życzenia i przekazali upominki na ręce opiekunów ze szkoły partnerskiej. W spotkaniu uczestniczyli też zaproszeni goście oraz rodzice uczniów, którzy gościli przez cały tydzień uczestników wymiany. W ostatnim dniu spotkania, uczestnicy wybrali się do Poznania, wspólnie zwiedzili Ostrów Tumski, stare miasto, obejrzeli poznańskie koziołki oraz odwiedzili Bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła i przy okazji zapoznali się z początkiem państwa polskiego.

Wymiana uczniowska zakończyła się w piątek 13 grudnia. Był to czas niezwykle cenny i dobrze spędzony zarówno dla naszych uczniów jak i przyjaciół z Niemiec. Mamy nadzieję, że kolejne wizyty będą równie udane i że zawarte przyjaźnie przetrwają długie lata.

 

 
Odsłon artykułów:
1363198