80. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego  

Polskie Państwo Podziemne to wielka struktura konspiracyjna powstała w 1939 roku. Organizacja ta była fenomenem na skalę światową, stworzonym specjalnie do walki z okupantem podczas II wojny światowej. Przez swoją szeroką działalność znacząco wpłynęła na odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.  

27 września 2019 roku, w związku z 80. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, delegacja gminy Krobia wzięła udział w obchodach upamiętniających to wydarzenie.
Do Poznania udała się w tym dniu młodzież Szkoły Podstawowej w Krobi, harcerze oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło „Zawisza” w Krobi.

Uroczystości zainaugurowała Msza św., odprawiona w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, po której przemaszerowano pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał Marszałek Wojewódzka Wielkopolskiego Marek Woźniak, który w przejmującym przemówieniu podkreślił ogromną rolę jaką w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości odegrało Polskie Państwo Podziemne. Marszałek zwrócił też uwagę na wzorcowe postawy wielu Wielkopolan - konkretnych osób, które wobec zbrodni okupanta wykazały się nieustępliwością i bohaterstwem. Ostatnim punktem uroczystości przy Alejach Niepodległości było złożenie pod pomnikiem przez licznie zgromadzone delegacje wieńców i wiązanek kwiatów, będących wyrazem pamięci o bohaterach II wojny światowej. Dalsza część obchodów rocznicowych  przeniesiona została do Auli Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. W okazałej sali koncertowej zaprezentowano premierowy pokaz filmu „Obowiązek Pamiętania”, nakręconego z okazji 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Po projekcji Marszałek Marek Woźniak wręczył z kolei okolicznościowe statuetki, upamiętniające 30 rocznicę powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska. Wśród wyróżnionych znalazło się  Koło „Zawisza” z Krobi. W Auli Akademii Muzycznej, z rąk pułkownika Jana Górskiego - Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, wręczone zostały również tego dnia pamiątkowe odznaczenia za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wartym podkreślenia jest fakt, iż otrzymało je dwoje członków koła „Zawisza” z Krobi tj. pani Adela Szymańska i pan Zdzisław Brukiewicz, a także nauczyciel historii Szkoły Podstawowej w Krobi Mariusz Duda.
Odsłon artykułów:
1363217