WYCIECZKA NAGRODOWA

W dniach 13-14 maja odbyła się wycieczka nagrodowa, w której pod opieką p. Justyny Matusiak i p. Patrycji Kapały wzięli udział wyróżniający się uczniowie klas ósmych:  Dominik Chudy, Wojciech Kempiak, Łukasz Łysakowski, Aleksandra Michalska, Anna Pazoła, Maria Rozwalka, Marcin Śmierzchała, Maksymilian Zwierzycki, Aleksander Wajs, Adrian Andrzejewski, Aleksandra Czwojda, Kacper Ratajczak, Nikola Tomczyk, Zofia Wałkiewicz.

W poniedziałek wyjechaliśmy wczesnym rankiem i udaliśmy się do Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, skąd zabraliśmy naszego przewodnika - pana dr Dawida Białka - geologa. Razem z nim pojechaliśmy na Skałkę Goethego koło miejscowości Krzywina, gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat kryształów górskich, których potem sami szukaliśmy. Następnie udaliśmy się na wzgórze Gromnik położone 393 m. n.p.m. Tutaj nasz przewodnik opowiedział nam  historię braci Czim i obejrzeliśmy relikty muru średniowiecznego zamku. Kolejny punkt programu to Arboretum w Wojsławicach o pow.60 ha należące do Uniwersytetu Wrocławskiego. Podziwialiśmy tam różne rośliny mieszczące się na uporządkowanych rabatach. Zobaczyliśmy między innymi wyjątkowe okazy rododendronów i azalii, wspaniałe drzewa oraz wydzielony w ogrodzie kącik geologiczny - GEORETUM. W Niemczy pożegnaliśmy się z naszym przewodnikiem. Potem zahaczyliśmy jeszcze o Ząbkowice Śląskie, by zjeść obiad i poznać historię tego zadziwiającego miasta oraz zobaczyć najwyższą w Europie Krzywą Wieżę. Pod koniec dnia udaliśmy się do domu wypoczynkowego „Wiesław”, położonego w Srebrnej Górze na ulicy Ogrodowej 2. Po rozlokowaniu się w pokojach oraz spacerze do centrum Srebrnej Góry i nieudanej próbie zjedzenia pizzy, sami uszykowaliśmy sobie kolację. Większość z nas uraczyła się tostami, a pozostali kanapkami. Po wspólnej kolacji nasze opiekunki zrobiły nam konkurs, w którym musieliśmy się wykazać spostrzegawczością i wiedzą zdobytą podczas całego dnia.

Kolejnego dnia naszej wycieczki pojechaliśmy do twierdzy Srebrna Góra. W drodze do fortu nasz nowy przewodnik - p. dr Stanisław Madej pokazał nam odsłonięcia geologiczne - skały, z których zbudowane jest wzgórze, pokazał nam jak wygląda uskok oraz opowiadał jak zmieniała się Ziemia.  Na szczycie wzgórza zwiedziliśmy twierdzę, którą zmodyfikował ówczesny król Fryderyk Wielki. Tamtejsza przewodniczka opowiedziała nam jak kiedyś wyglądało tu życie żołnierzy i w jakich warunkach musieli funkcjonować. Następnie poszliśmy na spacer wzdłuż przekopu kolejki sowiogórskiej, leżącego na granicy Gór Sowich i Gór Bardzkich. Po drodze nasz przewodnik wyjaśniał nam jak powstały tamtejsze skały, będące niegdyś dnem morza. Mieliśmy okazję zobaczyć czym zajmował się kiedyś nasz patron. W trakcie wędrówki mogliśmy  podziwiać wysoko położone wiadukty, przez które kiedyś przejeżdżały pociągi oraz roztaczające się z nich przepiękne widoki.

Wycieczka choć tylko dwudniowa była bardzo bogata  w różne atrakcje i na pewno wszyscy wiele z niej wynieśliśmy.
Odsłon artykułów:
1340779