PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Andrzejewska   
poniedziałek, 11 lutego 2019 18:17
SPEKTAKL „Bagaż doświadczeń”
 
W sobotę 5 stycznia 2019 r. w GCKiR w Krobi odbyła się premiera spektaklu „Bagaż doświadczeń” w wykonaniu grupy teatralnej „Na Fali”. Od wielu lat prężnie działa w Krobi Przytulisko dla Psów. Zazwyczaj niewiele mówi się o osobach, które sprawują opiekę nad czworonogami – wolontariuszach. Tymczasem ludzie ci wykonują naprawdę ciężką pracę. Często wymaga ona poświęceń, wyrzeczeń, rezygnacji z własnych planów, z czasu wolnego. Wolontariusze są cichymi bohaterami, którzy codziennie bez względu na pogodę, z pokorą sprzątają kojce, myją miski, karmią pieski, wychodzą z nimi na spacer. Właśnie na ten problem postanowiłam zwrócić uwagę, pisząc scenariusz kolejnego przedstawienia. I tak powstał „Bagaż doświadczeń” – refleksyjny spektakl dla widza w każdym wieku, pokazujący „przytuliskową” codzienność. Opiekun schroniska – pan Bernard to postać wzorowana trochę na pani Longinie, która od lat walczy o lepsze jutro dla bezdomnych psów i co ważne – swoją postawą zachęca uczniów do uczestniczenia w wolontariacie.  Młodzi aktorzy z grupy „Na Fali” z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do realizacji nowej formy teatralnej. Pracowali intensywnie po kilka godzin przez ponad trzy miesiące ( w każdą sobotę i każdy poniedziałek), by zagrać spektakl w hołdzie wolontariuszom, ich opiekunom i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy starają się pomagać bezdomnym czworonogom. Dziewięcioro aktorów wcieliło się w rolę piesków, które trafiły do przytuliska na skutek różnych doświadczeń. Nosek, Suzi, Lili, Max, Marzyciel, Poldek, Cezar, Karmel, Stefan opowiadają widzom swoje smutne historie, pokazując, że to człowiek w głównej mierze z powodu nieodpowiedzialności i braku empatii przyczynił się do ich trudnego położenia, i traumatycznych przeżyć. Na szczęście psiaki trafiły w dobre ręce - do przytuliska, gdzie mogą liczyć na codzienną opiekę ze strony poczciwego Pana Bernarda oraz wolontariuszek: Pati i Basi. Mają dach nad głową, pełną miskę, porcję pieszczot…, ale każdy z nich marzy o prawdziwym domu. Wizyta gości w przytulisku ( rozkapryszonej Helenki i jej wytwornej mamy) budzi nadzieję na adopcję w każdym piesku. Jednak Pan Bernard nie wydaje żadnego swego podopiecznego osobom, które nie budzą zaufania i nie są świadome obowiązków związanych z opieką nad psem. Szczekanie czworonogów doprowadza do furii mieszkającą nieopodal Panią Anielę Pyskiewicz. Kobieta ucisza psy, krzyczy, rzuca w nie groch, wygraża. W finałowej scenie sąsiadka odkrywa swoją prawdziwą twarz i adoptuje aż trzy pieski. Wydawać by się mogło, że spektakl kończy się happy endem. Nie do końca niestety…. Wciąż swoje noski zza krat w przytulisku wystawiają pieski, które pewnie jeszcze długo muszą poczekać, by i do nich uśmiechnął się los, i odmienił ich pieskie życie…
Mamy nadzieję, że poprzez ten spektakl wzrośnie świadomość w społeczeństwie i zaowocuje kolejną adopcją w krobskim przytulisku. Na to liczymy!!! Na to liczą mieszkańcy przytuliska. Bardzo dziękujemy widzom, którzy wypełnili salę kinową po brzegi podczas naszej premiery. Jest nam niezmiernie miło, że odpowiadacie Państwo na nasze zaproszenia, by uczestniczyć w przygotowanych przez nas różnych formach teatralnych. Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które tak hojnie wsparły zbiórkę karmy, koców i kołder. Dzięki Waszej szczodrości psiakom zdecydowanie łatwiej i smaczniej przetrwać zimę.
Spektakl „Bagaż doświadczeń” powstał we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krobi oraz Szkołą Podstawową w Krobi. Przy jego realizacji w różny sposób pomogło nam wiele osób dobrej woli. Wszystkim BARDZO DZIĘKUJEMY, a w szczególności:
- Magdalenie Czarneckiej-Wojtkowiak za piękne charakteryzacje aktorów - piesków
- Annie i Grzegorzowi Pawlakom za ufundowanie akcesoriów do przedstawienia
- Andrzejowi Łakomemu i Sławomirowi Jankowiakowi za wykonanie kojców
- Darii Andrzejewskiej za rekwizyty i elementy scenografii
- Zuzannie Andrzejewskiej za oprawę muzyczną spektaklu i wykonanie plakatu
- Januszowi Nowakowi za oprawę techniczną
- Krzysztofowi Korczowi i Ireneuszowi Matyli za transport scenografii
- Karinie Przybył za pyszne, domowe wypieki dla aktorów 
Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz (DSC00669.JPG)DSC00669.JPG 2693 Kb