Wpisany przez Maria Gembiak
środa, 05 grudnia 2018 19:53

„Moje tradycje, moje korzenie”

Każdy człowiek ma swoje miejsce na Ziemi, które kocha, do którego jest przywiązany ,zna swoje korzenie, tradycje, zwyczaje i kulturę. Już od najmłodszych lat wpajamy dzieciom umiłowanie do naszej Ojczyzny, do swojego regionu. W piątek, 16 .11.2018 r. odbyło się w naszej szkole, w małej sali gimnastycznej spotkanie edukacyjne ze sztuką, w którym udział wzięły klasy Ia,Ib, Ic oraz IIc SP. Organizatorem tych zajęć było Poznańskie Stowarzyszenie Domu Tańca w ramach projektu „Moje tradycje, moje korzenie”. Pani Joanna Szaflik przybliżyła dzieciom tradycje naszego regionu Wielkopolski oraz mikroregionu Biskupizny, która jest naszą dumą.

Zajęcia miały na celu :

_ zaznajomienie dzieci z historią i kulturą Ziemi Biskupiańskiej,

_ uświadomienie sobie własnych korzeni w powiązaniu ze wspólnotą rodzinną i lokalną,

_ kształtowanie u dzieci umiejętności dostrzegania piękna i oryginalności regionu Biskupizny

_ budzenie szacunku dla kultury swojego regionu,

_ przygotowanie do twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym w szkole, w środowisku

Dzieci poznały instrumenty muzyczne kapeli biskupiańskiej ( dudy i skrzypce ). Mogły posłuchać na żywo muzyki biskupiańskiej w wykonaniu p. Julii Hampelskiej i p. Krzysztofa Polowczyka. Nauczyły się również piosenki ludowej „Hopsa Jagula”. Piękna jest nasza okolica, ale piękne są też nasze stroje biskupiańskie. P. Beata Kabała znana Biskupianka i kopczarka zaprezentowała strój biskupiański i omówiła jego poszczególne elementy. Zajęcia zawierały część teoretyczną i praktyczną. Na koniec wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem tańczyły wiwata przy dźwiękach kapeli dudziarskiej .Wszyscy uczniowie otrzymali w prezencie kolorowe plansze z Biskupianami w pięknych strojach.