Dla Niepodległej
8 listopada późnym popołudniem zorganizowano w Szkole Podstawowej w Krobi wieczór poetycko-muzyczny, który był finałowym przedsięwzięciem podsumowującym w naszej szkole obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny wyreżyserowały Danuta Szal i Iwona Ptak we współpracy z Małgorzatą Kasprzak. Podniosłego charakteru tej uroczystości dodawała niezwykle emocjonalna muzyka i pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru DoReMi oraz piękna recytacja i narracja młodych artystów. Niezapomniany klimat poetyckiego wieczoru tworzyła  scenografia przygotowana przez Irenę Nowacką. Widowisko słowno-muzyczne wzbogaciła prezentacja multimedialna wykonana przez ucznia III klasy gimnazjum, Mikołaja Smektałę. Mottem jej były słowa św. Jana Pawła II: "Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje."
Spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Krobi- pan Sebastian Czwojda, proboszcz naszej parafii- ks. Kanonik Sławomir Grośty, dyrektorzy sąsiednich szkół, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracownicy szkoły, emeryci, rodzice i nauczyciele. 
Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Młodzież przypomniała, jak wyglądała droga Polski do odzyskania niepodległości. Uczniowie nawiązali do ważnych wydarzeń i postaci historycznych, dzięki którym możemy dziś cieszyć się wolną Ojczyzną. Dowiedzieliśmy się również, jak ratowano najcenniejsze wartości: język, kulturę, obyczaje, religię. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za Polskę.   Inscenizacja zakończyła się z wyraźnym akcentem, iż to od nas - ludzi XXI wieku zależy przyszłość naszej małej i dużej Ojczyzny. Przedstawienie wywołało silne uczucia i wzruszenie malujące się na twarzach publiczności.

"Ojczyzna - zwykłe słowo, a tyle znaczy..."- zdawało się mówić wszystko wokół nas w tym wyjątkowym dniu...

Całość uroczystości została uwieńczona ciepłymi słowami podziękowań ze strony pana dyrektora Michała Ratajczyka. Głos zabrał również Burmistrz Krobi - pan Sebastian Czwojda, który podkreślił radosny charakter tego szczególnego święta. Wyraził także słowa wdzięczności za dostarczenie wielu przeżyć. Publiczność natomiast nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. 
Po skończonym spektaklu goście mogli obejrzeć przygotowaną przez Justynę Matusiak wystawę książek pod hasłem: "Drogi do niepodległości w literaturze pięknej i popularnonaukowej" oraz "Sztafetę plastyczną" wykonaną przez panie nauczania zintegrowanego i  przedszkola oraz uczniów z klas: 7a, 5c, IIIc gimnazjum. 
Przedsięwzięcie zakończyło się przy kawie w świetlicy szkolnej.
Warto wspomnieć, że następnego dnia przedstawiono ten montaż poetycko-muzyczny także uczniom klas IV-VIII i gimnazjalistom. 
Zwieńczeniem uroczystości z okazji "Narodowego Święta Niepodległości" było wspólne zaśpiewanie hymnu Polski o godz. 11:11 i nasze włączenie się w wydarzenie MEN "Rekord dla Niepodległej". Przeżyliśmy bardzo podniosłą i wzruszającą chwilę. 
Odsłon artykułów:
1006284