Żywa lekcja historii w Pociągu Wolności


W środę 3 października br. młodzież z gminnych jednostek oświatowych w tym z naszej szkoły wzięła udział w bardzo ciekawej inicjatywie, której realizatorem były Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Koleje Wielkopolskie, Parowozownię Wolsztyn i ODN w Poznaniu. Inicjatywa ta wspaniale wpisała się w kalendarz gminnych obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wczesnym popołudniem ponad setka uczniów Szkół Podstawowych z Krobi, Niepartu, Pudliszek i Starej Krobi zgromadziła się na Stacji PKP w Krobi. W oczekiwaniu na pociąg który nadjechać miał ze strony Ostrowa Wlkp. słychać było wśród młodzieży głosy niepewności i ciekawości co się stanie kiedy lokomotywa parowa ciągnąca wagony retro dotrze do Krobi. Punktualnie o godzinie 14.35 na peron krobskiego dworca wjechał skład pociągu retro. Zaproszona przez członków grupy rekonstrukcyjnej ubranych w stroje z czasów Powstania Wielkopolskiego młodzież pospiesznie wsiadła do zabytkowego pociągu. Wnętrza wagonów oraz sam fakt, że jadą pociągiem napędzanym oryginalnym parowozem z epoki zrobiła na naszych uczniach piorunujące wrażenie. Od samego początku młodzież z ust  członków grupy rekonstrukcyjnej usłyszała najważniejsze fakty związane z historią Powstania Wielkopolskiego, jednego z niewielu zwycięskich polskich zrywów niepodległościowych. Podczas trwającej godzinę lekcyjną podróży nasi uczniowie nie zauważyli kiedy dotarli do stacji końcowej w Lesznie. Tam na dworcu przy okazji wspólnych zdjęć pojawiło się jeszcze dużo pytań i ciekawych kwestii, które do końca i wyczerpująco wyjaśnili młodzieży ich towarzysze podrózy - “Powstańcy Wielkopolscy”z grupy rekonstrukcyjnej.

 Odsłon artykułów:
1006292