Bohater filmu „Najlepszy” w Krobi

 

Na ekrany polskich kin trafił film Łukasza Palkowskiego „Najlepszy”. Pierwszego dnia lutego gimnazjaliści ze szkół podstawowych w gminie Krobia oraz uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi mogli uczestniczyć w projekcji tego niesamowitego dzieła w kinie Szarotka.

 Publiczność podziwiała wspaniałą grę Jakuba Gierszała, Janusza Gajosa, Arkadiusza Jakubika, Artura Żmijewskiego, Magdaleny Cieleckiej czy Adama Woronowicza. Reżyser, zbierając plejadę znanych aktorów opowiedział nieprawdopodobną historię człowieka, który „upadł tak nisko, że już niżej się nie dało, ale również wspiął się tak wysoko, jak wielu nigdy nie wejdzie” ( Łukasz Grass „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą”). Widzowie zobaczyli podwójne życie. Najpierw przez 14. lat narkotyki, alkohol i papierosy, potem niesamowita walka z nałogiem i początki zaciekłego zmagania ze zmęczeniem podczas treningów triathlonowych. Na pewno film wywarł ogromne wrażenie. Największym zaskoczeniem okazała się jednak obecność głównego bohatera filmu Jerzego Górskiego, którego uczniowie powitali długą owacją na stojąco. Były narkoman, pogrążony przez kilkanaście lat w głębokim upadku przybył do Krobi specjalnie dla naszej młodzieży. Podczas dyskusji po seansie filmowym stał się żywym świadectwem jak można walczyć o swoje życie. Jerzy Górski, zwycięzca podwójnego Ironmana w 1990 r. (7,6 km pływanie, 360 km jazda rowerem, 84 km bieg) mówił o swoich długich latach narkomanii, wspominał lata szkolne i wieloletnią męczarnię z nałogiem. Dzielił się z zebranymi swoimi doświadczeniami sportowymi. Nie podał jasnego i łatwego sposobu przejścia przez ten świat ale mocno zachęcał wszystkich do zaangażowania i dążenia do celu. Wyraźnie zaznaczył, że wszelkie uzależnienia są wielką zgubą dla człowieka. Każdy powinien zmierzać jak najprostszą drogą.

Jerzy Górski, laureat nagrody za Wybitne Osiągnięcia Sportowe w 1990 r., znalazł czas na spotkanie z ponad 500. uczniami z gminy Krobia i za to jesteśmy mu bardzo wdzięczni. Życzymy jednocześnie mocy i wytrwałości w obecnej codziennej aktywności. Oddzielne podziękowania i wyrazy szacunku należą się burmistrzowi Krobi Sebastianowi Czwojdzie, kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krobi Annie Krzyżostaniak, dyrektorce Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi Agnieszce Wujek oraz wszystkim dyrektorom gminnych szkół podstawowych i szkoły średniej. To oni bez chwili wahania zgodzili się na organizację tego niełatwego przedsięwzięcia i pomogli pokonać wszelkie trudne formalności.
Odsłon artykułów:
985737