PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Andrzejewska   
czwartek, 30 listopada 2017 11:09
"Gwara w sieci"
 
"Czego nie ma w sieci, to nie istnieje" – do takiego wniosku doszli Zofia Dragan- organizatorka od ponad 20 lat konkursu gwarowego "Mówimy gwarą"w Bukówcu Górnym oraz Domnik May - leszczyński filmowiec. Wymyślili oni projekt ,,Mómy do pogodania...”, polegający na utrwaleniu wybranych tekstów i umiejętności gwarowych uczestników różnych edycji bukówieckiego konkursu. Nagrali 10 filmów i wydali płytę. Jesteśmy bardzo dumni, że trzem aktorom z grupy teatralnej "Na Fali" zaproponowano udział we wspomnianym projekcie. Czwartoklasistka Weronika Przybył na jednym z filmów prezentuje monolog w obronie języka polskiego "Godejcie po polsku". W drugim filmie pt "Z babusiom nie wygrosz" wystąpili: Jagna Knapp i Jakub Majewski, nasi uczniowie - absolwenci, cały czas związani z grupą "Na Fali". 
Teksty dla nich napisała instruktorka Magdalena Andrzejewska. Realizacja nagrań miała miejsce w Gościńcu Biskupiańskim  w Domachowie w październiku 2017 r. Na płycie znalazło się jeszcze 8 innych  filmów: Agroturystyka, Borka i Biydka, Prawdziwy kibic, Mieć 15 lot, Sklepowe, Szkudniki, Z wysaka, Żaba i doktór.  Pomysłodawcy projektu dodatkowo stworzyli stronę internetową   "Gwara w sieci", zachęcającą do pielęgnowania niematerialnego dziedzictwa, jakim jest gwara.  16 listopada br. odbyło się uroczyste spotkanie w restauracji "Stodoła" w Bukówcu Górnym, podsumowujące projekt "Mómy do pogodania". Wzięli w nim udział wszycy, którzy byli w jakikolwiek sposób zaangażowani we wspomniane przedsięwzięcie: organizatorzy, realizatorzy, aktorzy, opiekunowie, statyści.  Zofia Dragan podkreśliła, że odbiór społeczny nagranych filmów, opublikowanych następnie w sieci, przerósł najśmielsze oczekiwania pomysłodawców. W ciągu dwóch tygodni facebookowy profil gwara w sieci polubiło ponad 500 osób. Niektóre filmiki mają  po kilka tysięcy wyświetleń ( np "Z babusiom nie wygrosz" - 8700 wyświetleń !!!) Zamierzony cel został osiągnięty już na starcie. Rraealizatorzy projektu udowodnili, że gwara nadal żyje, może bawić, śmieszyć i cieszyć.
 Inicjatywę można wspierać  cały czas, a tym samym upowszechniać i ratować gwarę poprzez udostępnianie filmików, lajkowanie ich, polubienia. Wystarczy wejść na stronę: www.gwarawsieci.pl,  na profil na facebooku gwara w sieci lub https://www.youtube.com/channel/UCetbGUICR5VC-ObriNMfthw.