PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Płaczek   
niedziela, 19 listopada 2017 16:00
15 lecie grupy teatralnej ,, Na Fali".


11 listopada br. grupa teatralna "Na Fali", działająca w naszej szkole przy bibliotece szkolnej od 2002 r., świętowała swój jubileusz. Inicjatorka powstania grupy i instruktorka Magdalena Andrzejewska postanowiła zaakcentowad 15-lecie istnienia zespołu nie inaczej- jak poprzez zaproszenie widzów na spektakl teatralny. Ci ostatni nie zawiedli. Sala kinowa krobskiego Centrum Kultury i Rekreacji "pękała w szwach" w sobotni wieczór. Wszystkie miejsca na widowni były zajęte. Dla wielu osób zabrakło miejsca. Tak imponująca frekwencja była wyrazem tego, co aktorom udało się wypracować w ciągu 15 lat działalności. Grupa "Na Fali" przygotowała kilka niespodzianek dla wiernej publiczności. Największą z nich stanowiła obsada spektaklu.
Otóż, na scenę po 9-letniej przerwie powrócili aktorzy, którzy działali w grupie "Na Fali" w latach 2003-2008. A byli to: Weronika Andrzejewska (Kaczmarek), Nikodem Andrzejewski, Oskar Andrzejewski, Sara Biernat, Marta Budkowska, Aleksandra Sikorska, Wiktoria Szczepaniak. Głosu dyrektora udzielił w ostatniej scenie Jędrzej Jurkowski. Młodzi adepci sztuki teatralnej zaprezentowali się po mistrzowsku w premierowym spektaklu zatytułowanym "Niezły bigos". Pokazali w sposób nieco przerysowany i bardzo dowcipny jeden dzień z życia współczesnej rodziny z jej codziennymi problemami, radościami, uwikłaniami . Pointa spektaklu była wyraźna - za kłamstwo, nieuczciwość i niesumienne wykonywanie obowiązków trzeba ponieść karę... Podczas trwającego blisko godzinę przedstawienia publiczność bawiła się doskonale. Zatem powrót aktorów na deski kina "Szarotka" okazał się bardzo udany. Po spektaklu popłynęły liczne gratulacje i wyrazy uznania dla Magdaleny Andrzejewskiej -opiekunki i reżyserki od zaproszonych gości, obecnych członków grupy oraz od aktorów - absolwentów. Najbardziej wzruszające okazały się podziękowania od "teatralnych dzieci": "Dziękujemy za to, że nauczyła nas Pani odwagi w występach publicznych, że dzięki Pani poznaliśmy wiele ciekawych tekstów literackich, zżyliśmy się ze sobą, uczyliśmy się koleżeńskiej pomocy, byliśmy nagradzani na konkursach. Musicie wiedzieć, że nas było stu, a Pani była tylko jedna...". Magdalena Andrzejewska, nie kryjąc wzruszenia, podziękowała wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały i wspierają działalnośc grupy "Na Fali". W sposób szczególny podziękowała widzom mówiąc: "jesteśmy od 15 lat na scenie, bo Wy jesteście z nami". Kolejnymi niespodziankami były pyszny bigos oraz jubileuszowy tort dla przybyłych tak licznie w patriotyczne święto do krobskiego kina. Nadzieją napawa fakt, że inicjatywa amatorskiej grupy "Na Fali" zgromadziła tylu mieszkaoców w listopadowy wieczór, by na wesoło obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Wieloletnie działania tych młodych ludzi są niczym innym jak przejawem patriotyzmu i bezinteresownej aktywności na rzecz małej Ojczyzny. W holu kina aktorzy wraz z opiekunką przygotowali wystawę dokumentującą 15 lat działalności grupy. Składają się na nią plakaty informujące o spektaklach, dyplomy, nagrody, puchary, zdjęcia z różnych przedstawień, warsztatów, konkursów, artykuły z gazet. W najbliższym czasie grupa "Na Fali" zaprezentuje jeszcze trzy różne formy: refleksyjny spektakl "Pompinia..." (17 listopada), spektakl dla dzieci "Wielkie zmartwienie" (3 grudnia) i spektakl gwarowy "Janina, dej żyd" (9 grudnia). 

Nie mogło zabraknąć tego wieczoru delegacji z naszej szkoły, która nie tylko towarzyszyła Pani Magdzie i młodym aktorom, świetnie spędziła czas w tym świątecznym dniu, ale przede wszystkim przybyła po to, by złożyć serdeczne życzenia i gratulacje. Pan Dyrektor Michał Ratajczyk takimi słowami wyraził nasze uznanie i szacunek dla pracy Pani Magdy:
Z okazji 15-lecia Grupy Teatralnej ,,Na Fali"
działającej w Szkole Podstawowej w Krobi
w imieniu Grona Pedagogicznego, pracowników oraz uczniów
Szkoły Podstawowej im. prof. Józefa Zwierzyckiego,
gratuluję jej założycielce i opiekunce pani Magdalenie Andrzejewskiej
oraz wszystkim młodym aktorom,
którzy przez te lata tworzyli grupę zapału, talentu i wielu spektakli,
które bawiły, uczyły, prowokowały do myślenia,
zbierały zasłużone brawa
i nagrody w wielu konkursach teatralnych
Jubileusz ten jest okazją do podziękowań za emocje,
jakich dostarczali widzom przez wiele lat.
Proszę przyjąć życznia wielu nowych pomysłów na sztuki teatralne
oraz wytrwałości w tej trudnej dziedzinie,
a nade wszystko podziwu i uznania publiczności,
bo to dla reżyserki i młodych aktorów największa nagroda.