PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Duda   
czwartek, 28 września 2017 08:56
78 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego  
 
Polskie Państwo Podziemne powstało w nocy z 26 na 27 września 1939 roku. Zaistniało w trudnych warunkach okupacji i było ważnym ogniwem walki o polskość.
 
     W środę 27 września 2017 roku delegacja gminy Krobia wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 78 rocznicę powstania struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Delegację naszej gminy stanowiła młodzież – uczniowie Szkoły Podstawowej w Krobi, harcerze oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło „Zawisza” w Krobi. Rocznicowe obchody odbyły się w Poznaniu przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

      W tym dniu uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu przy ulicy Fredry 11.  Następnie wszyscy uczestnicy obchodów wspólnie udali się pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ul. Wieniawskiego i al. Niepodległości. Tam odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęła się druga i najważniejsza tego dnia część uroczystości. Podczas licznych wystawień zaproszonych gości każdy z nich podkreślał rolę Polskiego Państwa Podziemnego w walce o niepodległość. Zwrócono uwagę na bohaterskie  postawy Wielkopolan w walce z okupantem. Zgromadzeni goście i liczne delegacje wśród których byli przedstawiciele naszej gminy uczciły pamięć o bohaterach składając przed pomnikiem znicze, wieńce i wiązanki kwiatów. Po zakończeniu uroczystości przed pomnikiem wszyscy udali się do sali konferencyjnej Polskiej Akademii Nauk przy ulicy Wieniawskiego. Podczas okolicznościowego spotkania wręczono medale Pro Patria, wysłuchano prelekcji Rafała Kościańskiego pracownika IPN w Poznaniu, który zaprezentował losy rodziny Niesobskich z Ostrowa Wielkopolskiego, której wszyscy członkowie były żołnierzami Armii Krajowej.