Młodzież świadoma ekologicznie – wymiana polsko-niemiecka w ZSPiG w Krobi
 
W dniach od 23 do 29 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi po raz pierwszy w historii szkoły odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Wzięli w niej udział uczniowie z krobskiej placówki oraz 23 przedstawicieli partnerskiej szkoły Gemeinschaftsschule Thomas Mann z Magdeburga z Niemiec. Wymiana ta była możliwa dzięki wsparciu ze strony Gminy Krobia oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Wiodącym tematem, przy realizacji wymiany było dbanie o środowisko naturalne i kształtowanie wśród młodych ludzi postaw proekologicznych. Ponadto wytworzenie wśród młodych Polaków i Niemców świadomości ekologicznej oraz poczucia wpływu na środowisko i odpowiedzialności za jego stan.
Każdy z zaplanowanych siedmiu dni projektowych obfitował w szereg ciekawych zajęć i spotkań. Goście z Niemiec po uroczystym przywitaniu w niedzielny wieczór w murach szkoły udali się do domów swoich polskich kolegów, gdzie spędzili pierwszą noc w Polsce. Następnego dnia młodzież spotkała się na wyspie kasztelańskiej w Krobi z zastępcą Burmistrza panem Michałem Listwoniem oraz zwiedziła nasze miasto poznając przy tej okazji jego historię. Ponadto wzięła udział w warsztatach rękodzielniczych w Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi. Dwa kolejne dni młodzież spędziła poza Krobią. Nasi uczniowie wraz ze swoimi niemieckimi przyjaciółmi udali się do Biskupina oraz Wrocławia. Poznali tam najważniejsze zabytki oraz historie tych miejscowości. W kolejnych dniach młodzież z wielkim entuzjazmem uczestniczyła w warsztatach tematycznych poszukując między innymi zagrożeń ekologicznych występujących w naszym mieście. W ramach realizacji celów projektu przygotowała także kodeks ekologiczny przy tworzeniu którego bardzo pomogła im wizyta w siedzibie Nadleśnictwa Piaski. Ważnym punktem realizowanego projektu była także wizyta w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Trzebani. Młodzież zwiedziła przedsiębiorstwo i wzięła udział w zajęciach związanych w zasadami segregacji śmieci.
Podczas pobytu gości z Niemiec znalazł się także czas na zabawę. Uczestnicy brali udział w zajęciach sportowych, zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego z ZSPiG w Krobi oraz, co okazało się być największą atrakcją skorzystali ze ścianki wspinaczkowej funkcjonującej w sąsiedztwie szkoły.
W ostatnim dniu przed wyjazdem został zorganizowany Wieczór Narodowy, na którym uczniowie obu państw mieli okazję zaprezentować tradycyjne dla swoich krajów elementy kultury. Znalazły się wśród nich lokalne potrawy, czy wspólnie wykonane piosenki. Popisom młodzieży tego dnia przyglądali się zaproszeni goście wśród których znaleźli się przede wszystkim  rodzice uczniów, którzy gościli przez cały tydzień uczestników wymiany. Koordynatorzy projektu tj. Emilia Jasiak, Mariusz Duda i Michał Ratajczyk na koniec  podziękowali wszystkim dzięki którym było możliwe zrealizowanie tej wymiany młodzieży. Szczególne podziękowania skierowano do samorządu gminy Krobia, dyrekcji, nauczycieli i pracowników ZSPiG w Krobi, rodzin goszczących naszych niemieckich przyjaciół oraz samych uczestników za udział w projekcie. Zgodnie z polską tradycją wręczono im pamiątkowe upominki, które na długo będą przypominały im Polskę i nasze miasteczko Krobia.
Wymiana uczniowska zakończyła się w sobotni poranek 29 kwietnia. W nieskończonej ilości pożegnań, uścisków i łez nasi goście z Magdeburga opuszczali nasze miasto. Był to czas niezwykle cenny i dobrze spędzony, zarówno przez naszych uczniów jak i przyjaciół z Niemiec. Mamy nadzieję na kontynuację współpracy i na to, że kolejne wizyty będą równie udane a zawarte przyjaźnie przetrwają długie lata.
Odsłon artykułów:
928880