PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Duda   
czwartek, 23 marca 2017 07:12
Narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych w Rawiczu
 
Już siódmy rok z rzędu 1 marca obchodzony jest w naszym kraju dzień pamięci o żołnierzach wyklętych. W tym czasie oddajemy cześć ich pamięci. Wspominamy wszystkich tych, którzy często oddając swoje życie po zakończeniu II wojny światowej walczyli o to aby nasze państwo nie uległo sowietyzacji i podporządkowaniu radzieckiemu. W tym roku dzień ten uczciła także w sposób szczególny delegacja naszej gminy w skład, której wchodził burmistrz oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło „Zawisza” w Krobi. W towarzystwie licznych pocztów sztandarowych z naszej gminy znalazł się także sztandar ZSPiG w Krobi. Ponadto w obchodach uczestniczyli uczniowie klasy IB. Główne uroczystości zaplanowano na 28 lutego na godzinę 14.00,  Zmiana daty obchodów spowodowana był specjalnym udziałem w nich prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy. Długo przed godziną rozpoczęcia uroczystości przed murami Zakładu Karnego w Rawiczu zgromadziły się liczne delegacje i poczty sztandarowe, przybyło także wielu mieszkańców Rawicza. Wraz z przybyciem specjalnego gościa rozpoczęły się obchody co zapoczątkowało wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie wszyscy wysłuchali apelu poległych a kompania reprezentacyjna służby więziennej wystrzeliła na ich cześć salwę honorową. Prowadzący uroczystości w kilku zdaniach wspomniał historię żołnierzy wyklętych zamęczonych i przetrzymywanych w murach więzienia w Rawiczu. Końcowym akordem uroczystości było złożenie przez delegacje wieńców i wiązanek kwiatów. Odbyło się to przed tablicą poświęconą żołnierzom wyklętym wmurowaną w ścianę rawickiego  więzienia.