“Godali” mimo pandemii

W niedzielę 22 listopada 2020 r. odbyła się kolejna edycja Konkursu Gwary “Mówimy Gwarą” w Bukówcu Górnym. Nie mogło zabraknąć tam przedstawicieli grupy teatralnej “Na Fali”, którzy gwarę popularyzują i pielęgnują od wielu lat. Ze względu na obecną sytuację w kraju, liczne obostrzenia i ryzyko zachorowań, niemożliwym stało się przeprowadzenie konkursu według dotychczasowych zasad. Organizatorzy pokazali, że “chcieć to móc” i że pandemia nie jest im straszna. Dostosowali formułę konkursu do możliwości. Każdy uczestnik przyjeżdżał do bukówieckiego Domu Kultury na określoną godzinę, zachowując reżim sanitarny. Tam nagrywano jego występ. W ten sposób udało się zgromadzić materiał, który po zmontowaniu trafił do jurorów. Ci ostatni w niedzielę 29 listopada ogłosili wyczekiwany werdykt. Ocenili 19 uczestników XXIV Konkursu Gwary w czterech kategoriach: Szczawiki, Szaranki, Młode Wróble i Stare Wróble. Do poszczególnych kategorii uczestnicy kwalifikowani są na podstawie tego, ile razy brali udział w konkursie i jakie miejsca zajmowali w poprzednich latach. Gminę Krobia godnie reprezentowało 7 uczestniczek , które “ jak co roku tak i latoś godały jak najęte”. Wystąpiło 5 uczennic naszej szkoły oraz 2 absolwentki, związane nadal z grupą “Na Fali”.

W kategorii Stare Wróble I miejsce zajęła Jagna Knapp, a II miejsce - Zuzanna Dolata. W kategorii Młode Wróble II miejsce wywalczyła Emilia Nowak, a na III miejscu ex aequo uplasowały się Joanna Ratajczyk i Maja Włodarczyk. Z kolei w kategorii Szaranki Monika Nowak zajęła II miejsce. O bardzo udanym debiucie może mówić najmłodsza uczestniczka - drugoklasistka Alicja Włodarczyk, która w kategorii Szczawiki zajęła najwyższe miejsce na podium. Zaprezentowany przez Alicję tekst był adaptacją przerobionego na gwarę wiersza J. Tuwima. Autorką pozostałych sześciu tekstów gwarowych jest opiekunka grupy - Magdalena Andrzejewska. Każdy z uczestników po nagraniu obdarowany został pyszną pizzą. Zabrakło jedynie żywiołowo reagującej widowni i skocznych dźwięków kapeli, która co roku dodatkowo wzbogacała atmosferę niezwykłych spotkań miłośników, odchodzącego do lamusa dziedzictwa , jakim jest mowa naszych przodków. Wyrazy uznania dla organizatorów za wytrwałość w popularyzowaniu gwary, tradycji, dorobku minionych pokoleń oraz za trud włożony w realizację tegorocznej edycji konkursu, pomimo ogromnych trudności. Z wiadomych względów z tygodnia na tydzień odwoływane były kolejne konkursy na różnych szczeblach, do których przygotowywali się uczniowie.

Zdaje się, że organizatorzy z Bukówca za dewizę przyjęli słowa Wojciecha Młynarskiego: "Róbmy swoje! Póki jeszcze ciut się chce. Róbmy swoje! Może to coś da. Kto wie? Róbmy swoje! Póki...".

Attachments:
Download this file (IMG_6951.jpg)IMG_6951.jpg[ ]2885 kB
Download this file (IMG_6952.jpg)IMG_6952.jpg[ ]2097 kB
Download this file (IMG_6960.jpg)IMG_6960.jpg[ ]3440 kB
Download this file (IMG_6962.jpg)IMG_6962.jpg[ ]1813 kB
Download this file (IMG_6966.jpg)IMG_6966.jpg[ ]2453 kB
Download this file (IMG_6968.jpg)IMG_6968.jpg[ ]1927 kB

 

102. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

11.11.2020 rok 

 

W 1918 roku odrodziła się Rzeczpospolita Polska. Jej granice nie ustaliły się jednak od razu. Powstania wielkopolskie, śląskie, wojna polsko-bolszewicka, zmagania plebiscytowe na Śląsku, Warmii, Mazurach i Powiślu świadczą, że niełatwe były początki niepodległego Państwa w XX wieku. Jednakże po 123 latach podziału między trzech zaborców Polska znów istniała. Pomimo usilnych starań zaborców dążących do wyniszczenia narodu polskiego, jego języka, tradycji, historii, przez wszystkie te lata nie udało się zniszczyć polskiego ducha. Niezłomna wola dawała swój wyraz w kolejnych powstaniach dążących do najwyższego wspólnego dobra – wolnej Ojczyzny. Dzięki niegasnącej wierze, odwadze i wierności naszych przodków, wobec własnej tradycji udało się wywalczyć niepodległość.

Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę – cenę życia.

Cześć ich pamięci...

Co roku odbywały się liczne wydarzenia w całym kraju dzięki, którym cieszyliśmy się z odzyskanej Niepodległości. Dzisiaj w dobie światowej pandemii, przeżywamy to wielkie święto Polaków skromniej i spokojnej, bez spotkań, przemówień, śpiewu chórów, orkiestry, pocztów sztandarowych, rekonstrukcji wydarzeń, jednak nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku pamięci i przekazywania potomnym wiedzy o tamtych czasach, o tych Wielkich i Nieznanych Polakach, dzięki którym dzisiaj 11 listopada, możemy cieszyć się upragnioną wolnością. 

Plan dowozów uczniów klas I-III od 26 października 2020 r. w załączeniu.

    

   

Ogólne warunki ubezpieczenia uczniów
w roku szkolnym 2020/2021

       W załączeniu znajdują się "Ogólne warunki ubezpieczenia uczniów w roku szkolnym 2020/2021".
Odsłon artykułów:
1512100